Ručne opaľované drevené podlahy


Opaľované drevené podlahy sú tvorené pomocou ručnej, unikátnej povrchovej úpravy podlahy plameňom ohňa. Drevo je človeku veľmi blízkym priateľom a to z dôvodu jeho typicky prívetivých vlastností. Preto sa človek drevom veľmi často obklopuje v jeho rôznych formách.

Metódu ošetrovanie dreva plameňom poznali už našej prastarí predkovia a jedná sa o veľmi sofistikovanú metódu, ktorú využívali už starí Rimania. Títo pri stavbách opevnenia drevo, ktoré sa kotvilo do terénu, opaľovali a tým výrazne predĺžili životnosť týchto častí stavby.

Jedná sa vlastne o Metódu Shou sugi ban. Starú japonskú metódu ošetrenia dreva. Japonci takto ošetrovali cédrové drevo. Na prvý pohľad vyzerá postup veľmi jednoducho. Povrch drevenej podlahy sa opáli pomocou plameňa a následne sa zuhoľnatený, povrch zametá tak dlho, až je docielené potrebného vzhľadu. Po následnom umytí a vysušení sa dosky napustia olejom.

Opaľovaná drevená podlaha

Opálené drevo odoláva veľmi dobre poveternostným vplyvom a aj hnilobe, plesniam, či ďalším chorobám, ktoré drevo môže postihnúť. Rovnako tak chráni táto metóda drevo proti drevokazným škodcom. Pokiaľ chcete mať doma naozaj unikátnu drevenú podlahu a to či už sa jedná o parkety či masívne dosky, je možné si nechať podlahu opáliť ohňom. Áno, znie to divne, ale jedná sa o špeciálnu povrchovú úpravu drevenej podlahy, ktorá sa aj dnes stále vykonáva pomocou plameňa ohňa a jedná sa o veľmi precíznu ručnú prácu.

Opaľované drevené podlahy môžu byť hobľované alebo kefované, pričom oba druhy vyzerajú veľmi originálne. Pri opaľovaní drevenej podlahy je potrebné počítať s klasickými vlastnosťami dreva a jeho reakciou na plameň a z tohto pohľadu práve horľavosť dreva je veľmi dôležitá vlastnosť. Pri vysokých teplotách, ktoré sa dostavujú pri opaľovaní drevenej podlahy, dochádza k premenám materiálu a toto je potrebné správne odhadnúť.

Opaľovaná drevená podlaha

Pri správnom postupe opaľovaní drevenej podlahy dochádza k primeranému zuhoľnatenie povrchu materiálu. Výsledkom je potom veľmi krásna a noblesná podlaha. Miera zuhoľnatenie dreva má potom nesporný vplyv na kvalitu drevenej podlahy. Aj keď na prvý pohľad celý proces vyzerá jednoducho, tak práve z dôvodu rizika poškodenia dreva sa do tohto procesu moc výrobcov drevených podláh radšej nepúšťa. Proste sa to musí vedieť a v opačnom prípade sa môže podlaha nenávratne znehodnotiť.

Ručne hobľované či kefovaná dosky z duba upravená opaľovaním sú veľmi zaujímavé a hodia sa napríklad do rustikálne ladených interiérov, štýlových hotelov, reštaurácií, starožitníctiev, múzeí a podobných, štýlovo ladených priestor. Opaľovanie drevených podláh poznali, ako je vyššie napísané, už naši prapredkovia a jedná sa o veľmi kvalitnú úpravu a tiež ochranu dreva. Avšak aj v opaľovaní dreva sa postupy mierne líšia a tak sa buď drevo len ľahko opáli a následne olejuje, alebo sa okrem opaľovania plameňom tiež kartáčuje či kefuje. Vykartáčovaním sú odstránené mäkšie časti štruktúry dreva a spolu s opálením je dosiahnutý vzhľad starej drevenej podlahy.

Opaľovaná drevená podlaha

Opaľovanie dreva sa dá označiť za impregnáciu a jedná sa o naozaj starú metódu ochrany dreva. V našich končinách sa táto metóda ochrany dreva taktiež veľmi často používala. Drevené koly, ktoré boli ošetrené opálením a zatlčené do zeme, vydržali oveľa viac, než plameňom neošetrené.
Ak je ku koncovej úprave opaľovanej drevenej podlahy použitý kvalitný olej, tak je táto podlaha prakticky nesmrteľná. Samozrejme, že všetko závisí aj od toho, ako sa s touto podlahou bude zaobchádzať a ako sa k nej budeme správať. Pokiaľ by niekto z vás mal záujem o takúto postaršenú drevenú podlahu, tak Vám ju viem bez problémov dodať. Kľudne ma kontaktujte na mobil 0903 444 448.

Pavel Hanzelín – portál Podlahy.com

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.