Čo je to vlastne laminátová podlaha?

Laminátové podlahy Pergo

Mnoho ľudí sa s touto podlahou už stretlo a mnoho z vás po laminátovej podlahe aj teraz v tomto momente chodí a používa ju. Viete odkiaľ k nám prišla a z čoho sa skladá? Laminátová podlaha uzrela svetlo sveta niekedy v rokoch 1977-1978 a bolo to vo Švédsku. Laminátovú podlahu vynašla Švédska firma PERGO, ktorá ešte do dnes pôsobí na celosvetovom trhu a patrí medzi tie najdrahšie a najkvalitnejšie laminátové podlahy vôbec na trhu.

V súčasnosti značka PERGO ešte stále funguje, ale podľa najnovších tlačových správ firmu PERGO kúpila nadnárodná americká spoločnosť MOHAWK. O tom či sa podlahy PERGO budú ďalej predávať pod touto značkou nie je jasné, pretože neviem či MOHAWK kúpil Pergo iba za účelom kúpenia si a potopenia konkurencie, alebo to myslí s Pergom naozaj vážne. Hlavným dôvodom kúpenia značky Pergo kľudne mohla byť aj skutočnosť, že firma PERGO vlastní asi 500 rôznych patentov na výrobu laminátových podláh a príslušenstva ako napr. soklové lišty, prechodové lišty, podložky atď. Takže aj pri laminátových podlahách prebieha „ťažká a neľútostná globalizácia“.

Po malom odbočení od témy si poďme teda povedať čo to vlastne ta laminátová podlaha je. Je to podlaha, ktorá sa vyrába vo vrstvách, ide teda o vrstvenú podlahu. Spodná vrstva sa nazýva krycia a je vyrobená tak aby odolávala vniknutiu prípadnej vlhkosti do hlavnej nosnej vrstvy. Nosná alebo ináč povedané vrstva samotného jadra je vyrobená z drevovláknitej dosky s vysokou hustotou. Drevovláknitá doska sa vyrába v podstate z  rozdrveného dreveného a papierového odpadu, ktorý je spolu so špeciálnou živicou lisovaný pod vysokým tlakom tak aby doska bola pevná,  odolná proti vode a mala dlhú životnosť. Ďalšou vrstvou je samotný dekoračný papier, teda papier na ktorom je vo vysokom rozlíšení vytlačený samotný dekór či už dreva, kameňa alebo keramiky. Tento dekoračný papier musí prejsť cez melamínový kúpeľ, teda musí sa celý namočiť v melamíne a vyschnúť.


špecialista na podlahy

Poslednou vrstvou laminátovej podlahy je ta najdôležitejšia vrstva, ktorá dáva laminátovej podlahe jej odolnosť proti oteru a poškrabaniu. Presné zloženie tejto poslednej vrstvy si výrobcovia chránia ako oko v hlave, lebo sa jedná o ich presnú receptúru toho za pomoci čoho je daná podlaha od daného výrobcu tak odolná. Celý proces konečného zalisovania laminátovej podlahy prebieha asi takto:

  • Jadrová doska je už zlisovaná so spodnou vrstvou, ktorá ide po výrobnej linke
  • Automaticky je na túto nosnú dosku položený melamínový dekoračný papier
  • Ďalej na dekoračný papier automat položí nášľapnú vrstvu, ktorá vyzerá ako tenká zmatovaná fólia
  • Takto pripravená doska na ktorej sú voľne položené ďalšie dve vrstvy vojde do obrovského lisu
  • Lis svojou raznicou a vysokým tlakom zatlačí na dosku pričom sa vyvinie veľká teplota a tým sa všetko zlisuje (zlepí) dohromady
  • Po lisovaní musí doska vychladnúť,  následne sa reže na požadovaný formát, frézujú sa spoje (click-ové zámky) a balí sa do balíkov.

Bol som osobne vo výrobnom závode na laminátové podlahy, konkrétne na výrobnej linke Quick Step podláh a môžem povedať, že to bol pre mňa ako podlahára obrovský zážitok. Dozvedel som sa tam rôzne perličky a zaujímavosti, ktoré robia podlahu podlahou. Po návšteve tohto výrobného závodu už viem prečo, niektoré laminátové podlahy stoja 5,- € a niektoré 12,- € pričom je hrúbka podlahy rovnaká. Avšak o tom vám napíšem v samostatnom článku neskôr.

Autor: Šoška Milan

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.