Čím nahradiť škvaru pri rekonštrukcii parketovej podlahy?

čím nahradiť škváru pri rekonštrukcii podlahy v bytovke

Ak ste sa mnohí z vás rozhodli pre rekonštrukciu starých parkiet a zároveň aj vyhodiť škvaru, ktorá sa často nachádza pod drevenými podlahami najmä v panelákoch, tak určite ste narazili na otázku, čím by bolo najlepšie vyhodenú škvaru nahradiť. Možnosti moc nie je na výber, ale predsa sa musíte na začiatku rozhodnúť, či zvolíte suchý proces, alebo dáte prednosť mokrému procesu.

Náhrada škvary suchým, dreveným, ekologickým granulátom CEMWOOD

Škváru na podlahe si viete veľmi rýchlo a ľahko nahradiť dreveným granulátom s minerálnym povlakom CEMWOOD. Násyp z tohto materiálu viete urobiť až do výšky 18cm a obrovskou výhodou pri tomto materiály je rýchlosť. V podstate ak sa rozhodnete pre rekonštrukciu podlahy v paneláku aj s výmenou škvary tak pomocou tohto násypu viete v prvý deň rekonštrukcie nahradiť škvaru a na druhý deň už viete pokladať finálnu podlahu. O drevenom granuláte CEMWOOD sa dočítate viac na www.unifloor.sk, kde nájdete všetky potrebné informácie. Krátka video ukážka na čo všetko viete využiť nový stavebný materiál EcoPearls respektíve CEMWOOD (sú to dva úplne rovnaké materiály):

Nasledujúce video nižšie je z mojej prvej zákazky kde som sa stretol s granulátom zoči voči a musím povedať, že skutočne sa jedná o výnimočný materiál:

Náhrada škvary dreveným roštom a OSB doskou

Pri suchom procese škvaru nahradíte dreveným roštom, pričom si treba vyrátať správnu výšku roštu, aby ste sa dostali do rovnakej výšky s finálnou podlahou ako sú susedné izby, alebo chodba. Rošt doporučujem spraviť o hustote nie väčšej ako je 30 cm. To znamená, že roštový hranol nesmie byť  jeden od druhého ďalej ako je spomínaných 30 cm. Celý rošt doporučujem riadne kotviť o podklad. V žiadnom prípade nerobte rošt iba na plávajúco, teda voľne položený. Drevo rado pracuje a takýto neukotvený rošt môže narobiť šarapatu vo forme vydávania rôznych nežiaducich zvukov.

osb doska pero drážka sa používa pri rekonštrukcii podláh v panelákoch

Na zhotovený rošt dáme podložku ako pri laminátovej podlahe a následne na podložku budeme montovať OSB dosky s perkom a drážkou o hrúbke 25 mm. OSB dosky (drevo-štiepkové dosky) treba o rošt kotviť skrutkami. Perko a drážku doporučujem  lepiť, najlepšie elastickým parketovým lepidlom v čreve, ktoré sa dá vytlačiť pomocou podobnej pištole ako aj tuby v ktorých býva napríklad silikón. Avšak táto pištoľ na čreva je o čosi väčšia.

rekonštrukcia podlahy v paneláku

Na zhotovenú podlahu z OSB dosiek už potom viete položiť buď laminátovú, drevenú podlahu alebo celoplošne nalepiť klasické masívne parkety.


špecialista na podlahy

Samozrejme, že skladby pri suchom procese náhrady škvary môžu byť rôzne. Napríklad na rošt môžete kotviť nielen OSB dosky ale aj podlahové cetris dosky alebo rôzne iné nosné podkladové materiály na podlahy.

Náhrada škvary odľahčeným rýchloschnúcim poterom

Pri mokrom procese náhrady škvarového násypu v bytovkách, jednoznačne doporučujem škvaru nahradiť odľahčeným poterom.  Odľahčeným poterom preto, lebo keby každý v paneláku nahradil škvaru klasickým poterom, ktorý je ťažký, tak neviem či by takú záťaž daná bytovka vôbec zniesla.

náhrada škvary doľahčeným poterom

Ak by ste sa napriek tomu rozhodli škvaru nahradiť klasickým cementovým poterom tak určite kontaktujte nejakého statika či vám danú záťaž na podlahy povolí. Ďalšou nevýhodou klasického poteru okrem jeho veľkej váhy je jeho dlhá doba schnutia. Cementový poter o hrúbke 7 cm schne zhruba mesiac na to, aby sa naň mohla montovať podlaha. Odľahčený poter, mnohokrát nazývaný ako perlitový poter vysýcha omnoho rýchlejšie nakoľko sa v jeho objeme nachádzajú laický povedané polystyrénové guličky, ktoré zároveň poter robia ľahším. Na odľahčený poter môžete rovno pokladať drevenú alebo laminátovú podlahu plávajúcim spôsobom.

Pri lepení podláh treba odľahčený poter preliať 1cm hrubou vrstvou nivelačnej stierky

Pokiaľ by ste chceli na podlahu lepiť klasické drevené parkety o hrúbke 22 mm alebo vinylovú podlahu tak sa musí na tento odľahčený poter vyliať nivelačná stierka zhruba o hrúbke 1 cm, ktorú by som ja osobne ešte vyarmoval skleným vláknom. Nivelačná stierka celý povrch odľahčeného poteru spevní a takto pripravený podklad je vhodný na celoplošné lepenie drevených parkiet. Ja osobne som zástancom mokrého procesu pri náhrade škvary, aj keď je tento proces o niečo náročnejší na čas, pretože pri vytopení bytu, čo sa stáva v panelákoch dosť často vám drevená suchá skladba podlahy spolu s roštom napučí, splesnivie a môžete ju celú vyhodiť. Odľahčený poter s nivelačnou stierkou necháte iba vysušiť a môžete znova naň namontovať buď zachránenú alebo úplne novú podlahu. Drevená skladba podlahy, tým že drevo pracuje môže začať pri chôdzi vydávať zvuky v podobe rôznych puknutí, čo sa vám pri mokrom procese nikdy nestane. Pokiaľ by ste mali akékoľvek otázky k danej téme, kľudne píšte svoje otázky, poprípade skúsenosti a vylepšováky nižšie do komentárov.

Autor: Šoška Milan

263 thoughts on “Čím nahradiť škvaru pri rekonštrukcii parketovej podlahy?

  1. blank
    Roman says:

    my by sme tiež radšej dali poter ale keďže bývame na 7.poschodí, tak by to bolo náročné (a druhá vec je dlhé schnutie poteru. I keď poter má tie výhody čo spomínate-vytopenie). Tak budeme mať variant – rošt z hranolov a na to dosky (nie osb ale tie druhé čo sa vyrábajú z drev.pilín)-hrubé 18 mm asi bez pera-drážky. Len nastal problém že panel pod nami je krivý a hranoly sa nedajú dať do roviny (budú sa musieť podkladať alebo zrezávať hoblíkom podľa krivosti panela, čiže každý panel sa bude upravovať na mieste podľa potreby). Hranoly budú uchytené do panela nejakými hmoždinami a na hranoly budú priskrutkované tie dosky a na ne sa nalepia drev.parkety. Pôvodne sme mali parkety nalepené smolou na hobru, pod ňou terový papier a pod tým piesok asi 4-9 cm. Piesok tam zrejme necháme (bude medzi hranolmi), iba časť odoberieme. Je to dobré riešenie? môžeme tam piesok ponechať? Netreba ho zameniť trebars za polystyrén.guličky alebo čo? Treba nejako ešte odtlmiť hranoly od panela (niečim neviem čím) a takisto aj hranoly od dosiek niečim tlmiť (tuším spomínate podložku čo sa dáva aj pod laminát.podlahy) ?? Hrozí v prípade roštov (hranoly+osb dosky) časom nejaké vŕzganie, praskanie a pod.?? Lebo toho sa tiež obávam. Ďakujem pekne za radu. Na dosky nalepí parketár potom pôvodné očistené dubové parkety, vybrúsi a nalakuje.
    Mimochodom ešte otázka (viac vodárenská) neviete o nejakom zabezpečení proti vytopeniu (nejaká kontrola prietoku vody – uzavretie prívodu, ak pretečenie určitý limit vody) – či už v stupačke za vodomerom (hadičky k wc, drezu,..) môžu časom prasknúť a jednak nejaké zamedzenie v prípade prasknutého radiátora.

    • Avatar photo
      admin says:

      Dobrý deň,
      keď budete chytať hranoly o panel môžete ich podlepiť samolepiacou páskou, ktorá sa používa pri kovovej konštrukcii na sadrokarton, a tú istú pásku viete použiť napríklad aj zvrchu pod drevotrieskovú dosku. Výplň medzi roštom by som ja osobne riešil zateplením, teda vatou. Piesku by som sa na vašom mieste zbavil. Čo sa týka vrzgania celej skladby, tak určité riziko je tu vždy toho si musíte byť vedomí, pretože celá skladba je drevená. A podľa mojho názoru vaše naslabšie miesto v celej skladbe je drevotriesková doska na tupo bez perka a drážky. Ak ich naozaj budete dávať na tupo tak určite do tohto spoja natlačte aspon silikon, nech sa zlepia hrany o seba aby ste minimalizovali riziko trenia o seba.
      Zlepšovák resp. sledovák vytopenia, o tom nemám žiadnu informáciu. Pre vás asi najschodnejšia cesta je dobrá poistka šitá na mieru, ktorá sa bude vzťahovať hlavne na podlahy. Doporučujem vybrať spolahlivú poisťovňu, poradiť neviem, nemám v tomto obore skúsenosť.
      Dúfam, že som vám odpovedal na všetko. Ak by vás ešte niečo napadlo kľudne píšte.
      pozdravujem.

      • blank
        Roman says:

        chcel by som sa spytat preco piesok vyhodit (keby to bola skvara tak ju vyhadzujem urcite)? Totiz je ho dost (mozno aj 6 ton) – trochu problem ho vsetok vyniest a odviezt. Inak hranoly parketar naimpregnoval pre istotu nejakou latkou (asi kvoli pripadnej vlhkosti ak by vznikala), aj dosky naimpregnuje zdola. Co sa tyka tepel.izolacie, tak kedze sme na najvyssom poschodi, tak tepelne nepotrebujeme nejak moc izolovat (jasne ze ine by to bolo na prizemi alebo v dome). Skor zvukovo. Co sa tyka tych dosiek, tak povodne parketar chcel davat osb dosku (ktora sa vyraba z hoblin) hrubu 15mm ale potom prisiel s navrhom a presviedcal ma na tu druhu dosku (z pilin, ze je pevnejsia, lebo piliny lepsie stlaci stroj pri vyrobe a ze v tej cene 15mm osb dosky moze dat 18mm tu inu dosku, neviem presny nazov a typ). Bude to vadit? V com? Z hladiska hluku ci stability, pevnosti? Co sa tyka pero-drazky tie su len na osb doskach alebo aj tych inych doskach? Je to lepsie ak je pero-drazka? Staci ta jedna vrstva dosiek? Rozostupy medzi hranolmi planuje na 35-40 cm, ze vraj je to dostatocne husto. V opacnom smere budu hranoly iba tam kde sa budu spajat dosky.
        Este by som mal otazku ohladom inych rieseni suchou cestou (niektori spominaju ze nedavaju hranoly ale iba dorovnaju piesok/skvaru/alebo daju Liapor, na to daju dve vrstvy osb-dosiek a nato parkety/laminat. Je to naozaj stabilne, menej hlucne, menej pracne a pripadne aj lacnejsie riesenie? My uz mame ale dovezene tie hranoly, takze uz sa to bude riesit tym rostom, akurat nastali problemy s tou vyskou, niekde hranoly su akurat, inde malo a inde vysoke, takze treba podkladat resp.zrezavat.

        • Avatar photo
          admin says:

          Dobrý deň,

          piesok vam navrhujem dať preč hlavne kôli váhe, skrátka prečo zaťažovať barák keď nemusíte. Vatu som vám navrhoval preto, aby ste mali kročajovú izoláciu a nie kôli teplu. Môj osobný názor je, že OSB doska je o niečo pevnejšia ako je klasická drevotriesková doska. A hlavná výhoda osb dosky je perodrážka. Perodrážka má pevnejší spoj, ktorý si hlavne drží svoju výšku. Ja osobne perodrážku osb dosky pri pokládke ešte lepím. Ak budete mať rošt vzdialený od seba na 40 cm tak určite doporučujem položiť dve vrstvy osb dosky 15 mm hrubé, kolmo na seba a ešte ich oseba celoplošne zlepiť. Samozrejme toto je iba môj názor. Každý parketár má iné skúsenosti a zvyklosti. Takže určite nad celou skladbou riadne popremýšľajte, nerobte nič zbrklo a všetko dobre dopadne.
          Pozdravujem

      • blank
        Laci says:

        Dobry den mam v 40 r dome zdrave parkety polozene na smole a starom betone a chcel by som na ne aby som ich nemusel vyhadzovat polozit podlahove kurenie myslite si ci by som ich mohol nechat a polozit na ne stirodur, odrazovu foliu a nasledne rury a 5 cm poter betón mokry proces z rohožou? Mozeme parkety nechat ked su zdrave ?

        • Avatar photo
          Šoška Milan says:

          Dobrý deň,
          ak mám povedať úprimne ja by som tie parkety tam nenechával, určite by som ich demontoval a až následne by som šiel na podklad so styrodurom. Nerobil by som to preto, lebo tam môžu vzniknúť príklad poviem nejaké rosné body a začne vám to celé hniť. No a už ani nehovorím o tom, že keby ste sa v budúcnosti napríklad vytopili, tak neviem čo by ste následne robili, pretože parkety by na 100% začali hniť. Určite tie parkety vyhoďte von.
          Pekný deň prajem.

      • blank
        Marusinec says:

        Dobrý deň.idem dať podrezat dom A v 2 izbách meniť základ pod podlahou.kedze dom je obývaný a nemôžem si dovoliť izby dlho nechať neobývané budem dávať suchy podlahový systém.zatial viem len to že izby nie sú podpivničene a sú tam nejaké dosky/hranoly pod plávajúcu podlahou(zistené pri výmene plávajúcej podlahy).viete mi poradiť ako postupovať.ako napojiť izoláciu z podrezanie na podlahovú izoláciu,a čo použiť do základu pod podlahu.rozmyslal som aj nad systémami od firmy Knauf alebo rigips.dakujem za odpoved

        • Avatar photo
          Šoška Milan says:

          Dobrý deň,
          s napojením izolácie podkladu na podrezanú stenu vám určite poradí firma čo vám to bude robiť, priznám sa tento detail som nikdy neriešil. Ako suchý podklad vám ja dávam do pozornosti ekologický drevený granulát CEMWOOD, ktorý sa robí v dvoch frakciach s označením CW2000 (pre násyp do 24 cm hrúbky) a CW1000 (pre násyp od 0 do 6 cm hrúbky). Na tento násyp ide následne roznášacia vrstva, teda osb doksa, DTD doska alebo hobra či sádro vlaknitné dosky alebo cementovláknité dosky. Tu je video: https://youtu.be/SyKqI-izyfU
          Poozdravujem

    • Avatar photo
      admin says:

      Dobrý deň,

      tak takúto skladbu podlahy som ja osobne ešte fyzicky nerobil a teda je mi ťažko sa k tomu vyjadrovať. Pokiaľ bude sadrokartonová doska položená a vytmelená tak, že to bude dokonale rovný celok tak si myslím, že by sa na takto pripravený podklad mohol lepiť vinyl. Na druhej strane mi nedá nespomenúť skutočnosť, že sadrokarton nie je doporučovaným podkladom od výrobcov vinylových podláh, čím chcem povedať, že vy si to síce nalepiť môžte, ale myslím si, že v prípadnej reklamácii materiálu neuspejete, pretože ste nedodržali pokyny výrobcu. Teda pokládka bude urobená na vašu vlastnú päsť z čoho pramenia pre vás určité riziká. Ak sa už do toho pustíte nebude lepšie použiť cemento-vláknité podlahové dosky CETRIS? Neviem iba na hlas rozmýšlam.

      pozdravujem

  2. blank
    Peter says:

    Dobry den,
    Je mozne podkladovy rost nahradit podlahovym polystyrenom? Po odobrati skvary/piesku, bude panel urcite krivy. planujem ho vyrovnat tenkym poterom, pripadne nivelakom (len aby bola hladka rovina). Na to podlahovy polystyren, na neho 2 vrstvy zlepenych previazanych OSB dosiek s perodrazkou (staci 12+12mm?). na to potom klasicka laminatova podlaha. Je takato skladba podla vas OK? Odporucate dat nieco medzi vrstvy niekde? foliu? sietku? parozabranu?
    Dakujem.

    • Avatar photo
      admin says:

      Dobrý deň,

      je možné spraviť skladbu tak ako píšete, akurát by som pod polystyren dal ešte parozábranu, pre istotu kôli vlhkosti z tenkého poteru či nivelačky a pod osb dosky by som dal podložku ako pod laminátové podlahy aby to náhodou nevydávalo nejaké nechcené zvuky. Dve dvanástky osb dosky previazané a zlepené o seba by mali stačiť, ale ja by som radšej siahol na vašom mieste po dvoch 15 mm osb doskách. Rozdiel v cene nie je až taký a bude to určite pevnejšie.
      Potom na osb dosky bez problémov položíte laminátku, samozrejme, že pod ňu treba dať tiež podložku.

      Prajem pekný deň

      • blank
        Palo says:

        Robil som nieco podobne pred tromi rokmi v rodinnom dome. Mali sme tam staru dlazkovicu pod ktorou boli drevene hranoly ulozene v skvare. Vsetko som to vyhodil (asi do hlbky 30cm) az po hlinu. Nerobil som ziadnu hydroizolacnu vanu ani som na zem nedaval parozabranu, bal som sa totiz ze vlhkost vystupujuca zo zeme sa bude tahat ku krajom (stenam) a bude po stenach vzlinat hore. Dal som na spodok dve vrstvy zahradkarskej folie (ciernej) aby vystupujuca vlhkost mohla ist po celej ploche podlahy a netlacila sa na kraje ako som pisal vyssie. Na tuto foliu som nasypal asi 15 cm drobneho triedeneho sucheho strku (frakcia 4-9mm – nepametam sa presne) a latou som ho zhrnul do dokonalej roviny. Dalsia vrstva bola 12cm hruby EPS150 (podlahovy polystyren s vysokou hustotou-25kg/m3), ktory som si dal u vyrobcu narezat na dosky 1x2m. Na tento EPS som dal dve krizne vrstvy sadrovlaknovych dosiek (Rigips) ktore som zlepil a zoskrutkoval. Nakoniec mirelon a drevena plavajuca podlaha. Zatial je vsetko v absolutnom poriadku, nic sa neskrivilo, nic nevrzga. Nemusel som cakat ani den na zaschnutie nejakej nivelacky alebo poteru, pretoze som nepouzil ani deco vody.

        • Avatar photo
          admin says:

          Zdravím,
          ďakujem za príspevok vo forme komentára k tejto téme. Aj tu vidieť, že skladby podláh môžu byť rôzne a keď sa správne vyskladajú a hlavne pri tom človek rozmýšľa tak výsledok môže byť iba pozitívny. Prajem teda aj touto formou aby vám podlaha slúžila dlhé roky.
          Pekný deň

  3. blank
    Brano says:

    Dobry den,

    chystam sa rekonstruovat podlahu v starsom dome. Teraz je tam navozeny piesok (asi 70-80 cm), na nom skvara (asi 30 cm) v ktorej su hranoly a na hranoloch su priklincovane dosky.
    Hranoly a dosky su prezrate cervotocom, takze by som chcel mat v novej podlahe co najmenej dreva (koli moznemu zamoreniu cervotocom).
    Planujem skvaru vyhodit a piesok vyrovnat. Na to by som dal liapor a na poslednych 15 cm podlahovy polystyren EPS150 a dve vrstvy OSB dosiek (15 mm) krizom cez seba a na vrch laminatovu podlahu.
    Nebude mi cela konstrukcia na podkladovom piesku „plavat“ resp. neprevali sa po case na jednu stranu podla zatazenia podlahy ?

    Dalej by som chcel vediet vas nazor na perlitbeton, resp. ci dnes uz existuje nejake lepsia nahrada (pamatam si ze rodicia to pouzivali na poter uz pred tridsiatimi rokmi).

    Dakujem.

  4. blank
    Viera Dudjakova says:

    Dobrý deň.
    chcel by som sa opítať na Váš názor.Chcem si zobitniť podkrovie.Je to v časti nad klieštinami.Strecha je sedlová,ktorá je už zateplená a uzatvorená parozábrannou fóliou.Na tých klieštinach bol poter ktorý som vyhodil,a aj vatu z priestoru medzi klieštinami.Na spodok medzi klieštiny chcem dať obyčajnú fóliu proti prepadávaniu minerálnej vlny.Potom tam doplním ešte jednu klieštinu(po konzultácii z statikom),a priestor medzi klieštinami vyplním vatov o hrúbke 14cm.Na klieštiny pripevním rošt.Neviem či mám dať kročajovú izolaciu pod rošt na klieštiny,a či ju mám dať po celej ploche alebo stačí iba po styčnej ploche,alebo ju mám dať medzi rošt a OSB dosky ktoré pôjdu v dvoch vrstvách na seba z perodrážkov o hrúbke 12mm.Ešte sa chcem spítať či mi nestačia OSB dosky triedy 2.Medzi stenov a podlahov a komínmi a podlahov urobim dilatáciu.Na vrch dám plávajucu podlahu.Dilemu mám akurát z použitia správnej fólie.Za odpoveď vopred ďakujem.

    • Avatar photo
      admin says:

      Dobrý deň
      tak toto je podobný prípad ako som aj ja osobne absolvoval. Kročajovú izoláciu som dal po celej ploche pomedzi už zhotovený rošt. Rošt v styčnej ploche som tiež odizoloval penovou podložkou narezanou na pásiky. Na rošt som dal taktiež penové pásiky na odizolovanie styčnej plochy roštu a osb dosky. Tu by ste teoreticky mohli osb dosku aj lepiť o rošt a plus šrobovať. Ja som to urobil prvým spôsobom, pretože mám rad veci ktoré sa dajú rozoberať. OSB dosky druhú vrstvu treba dať na kolmo tej prvej a doporučujem o seba coloplošne lepiť plus šrobovať. OSB dosky v perku a drážke taktiež lepte, pretože práve z tohto spoja sa ozývajú nepríjemné zvuky. Ja som to lepil na lepidlo D3 disperzia, ale teraz by som to lepil normálne na klasický 100% silikon, pretože keď stuhne je elastický, alebo ak chcete úplne špičkové lepidlo a tmel v jednom tak od výrobcu sika, len teraz si nespomeniem na presný názov, je to normálne v kartušiach ako silikony. No a na záver som pokladal laminátovú podlahu pod ktorú som dal špeciálnu kročajovú podložku od firmy Quick Step Transitsound. Túto podložku fakt odporúčam, som s ňou spokojný a hlavne spravila čo som potreboval.
      Toľko moja reakcia k vášmu problému.

      Pozdravujem

      • blank
        Viera Dudjakova says:

        Dobrý deň!
        Ešte som sa Vás zabudol opýtať na hrúbku hranolov použitých na rošt.Aký rozmer je dostatočný?Na vašej stránke som vyčítal že rošt stačí na vzdialenosť každých 40 cm.Ak sa môžem ešte raz opýtať na typ OSB dosky , stačí typ 2 tj. pevnostný ale nie impregnovaný voči vlhkosti? Niekde som sa dočítal že OSB doska je parozábrana.Nebude sa vlhkosť z obytného priestoru pod OSB doskou zrážať a vlhnúť vata?A tá obyčajná fólia proti prepadávaniu vaty môže byť?Za odpoveď Vám pekne ďakujem a prajem veľa úspechov v práci.

        • Avatar photo
          admin says:

          Dobrý deň,
          hrúbku hranolov som použil 5cm a na výšku už koľko potrebujete. Táto hrúbka si myslím bola postačujúca. Osb II. môže byť v pohode. Osb a vata by vam nemala vlhnúť ak úplne na začiatok pod celú skladbu dáte parozábranu. jasné stačí klasický igelit, nedajte tam však paropriepustnú foliu, lebo aj s tým som sa už stretol.
          Pozdravujem

    • Avatar photo
      admin says:

      Dobrý deň
      do pera a drážky odporúčam použiť elastické lepidlo v kartušiach od firmy SIKA „sikaflex“ a na celoplošné lepenie ja najčastejšie používam značku UZIN (Nemecko), konkrétne UZIN MK 95, UZIN MK 100 alebo UZIN MK 150. Všetko sú to v podstate lepidlá vhodné pre vašu potrebu.

      Pozdravujem

  5. blank
    Karol Lušpai says:

    Dobrý deň

    Dnes sme rozobrali parketovú podlahu z klasických parkiet 22mm hrubých, je to cca 50-ročný dom, parkety boli zachovalé, ale podklad bol krivý, prepadnutý, na čo sa miestami prepadávala aj parketová podlaha, medzery medzi parketami boli nerovnomerné. Pod parketami sme našli miestami asfaltovú lepenku, pod ňou bol heraklit (pilinocementové dosky), tie boli miestami rozbité, no a to čo bolo pod tým bolo horšie ako škvara. Predpoakladám, že tam mal ísť piesok, alebo štrkopiesok, no ten asi skončil niekde inde a dali tam namiesto toho stavebnú drtenú suť, drtenú omietku, miestami kúsky železa, tehál, izolácie z káblov a dreva. Táto vrstva má cca 7-10 cm a pod tým je nosná stropná konštrukcia. Tá je tvorená železobetónovými nosníkmi so škvarobetónovou výplňou z dutých ľahčených tvárnic.

    Skúste prosím kriticky zhodnotiť moju úvahu čo s tým.
    Keďže v podklade sú obrovské špáry medzi tvárnicami, tieto medzery chcem zapeniť PUR penou, prípadne nejakým maltovitým materiálom. Keďže nosná časť stropu je katastrofálne krivá, preklady vytŕčajú ponad tvárnice, treba to zarovnať. Na to by som chcel použiť perlitový poter cca 5 cm. Na to by som dal extrudovaný PS a na to samonivelizačný poter vystužený sklotextíliou. Na to už priamo lepiť parkety, prípadne ich dať na tú tenkú penu na ktorú sa pokladajú plávajúce podlahy. Chcem dať rozhodne pôvodné parkety, nakoľko sú pekné a starém čiže kvalitné. Po vyschnutí by sa prebrúsili strojom a nalakovali.

    Skúste prosím zhodnotiť kriticky môj postup, prípadne ak máte nejaké pripomienky a nápady, budem rád.

    Ďakujem

    • Avatar photo
      admin says:

      Dobrý deň

      odľahčený poter je OK, ale určite nemôžete naň dať styrodur a na styrodur nivelačnú stierku, to určite nebude fungovať.
      takže ak chcete použiť styrodur tak ten musí ísť úplne na spodok, následne odľahčený poter, sklotextilná mriežka, nivelačná stierka min. hr. 1cm a na záver už samotná podlahovina či už nalepená alebo na plávajúco položená.

      Pozdravujem

      • blank
        Peter says:

        Pozdravujem.Máme dom v ktorom sú drevené podlahy, pod ktorými je škvára.Tento dom je aj podpivničený.Chceli by sme tuto podlahu vybrat a zabetonovat kedze velka čast podláh vrzga a prehýba sa.Chcem sa opýtať,čím nahradiť túto škváru alebo ako vyriešit tuto podlahu aby nebola príliš ťažká a bola aj zo statického hladiska ok ? Môj nazor-vybrat dosky,škvaru naspodok dat polistyren a naň betonovy poter. čo vy na to? dakujem.

        • Avatar photo
          Šoška Milan says:

          Dobrý deň

          to čo navrhujete je v poriadku, akurat si treba preveriť či súčasná nosná konštrukcia je pripravená na záťaž betónovou platňou. Ja by som to tiež riešil mokrým procesom ako aj vy, ale asi by som radšej siahol po odľahčenom perlitovom potere, ktorý by som potom prelial nivelačnou stierkou.
          Ďalšou variantou je suchá skladba pomocou dreveného roštu a ten zakryť napríklad osb doskami, ale konkrétne ja nie som za takéto skladby, pretože časom môžu začať vydávať rôzne zvuky spôsobené pracovanim drevenej konštrukcie.

          Pozdravujem

        • Avatar photo
          Šoška Milan says:

          Dobrý deň

          v podstate osb dosky s týmto lepidlom môžete lepiť, ale ja osobne nepreferujem disperzné lepidlá na spoje osb dosiek, nakoľko tieto lepidlá po vytvrdnutí sú tvrdé a tým pádom podľa mňa krehké. Po podlahe budete neustále chodiť a tým pádom bude spoj permanentne vystavený namáhaniu a teda časom disperzia povolí. Akonáhle spoj povolí tak okamžite to budete počuť vo forme jemného pukania a niekedy až dokonca vŕzgania.
          Preto je lepšie použiť elastické lepidlo, pretože vie kopírovať namáhanie spoja na osb doske. Osb doska taktiež pracuje, teda sa rozťahuje a sťahuje a disperzné lepidlo nemá tie vlastnosti aby chodilo s doskou hore dole.
          Samozrejme je to iba môj názor na základe poznatkov z praxe. Ja som preto začal radšej používať elastické lepidlá a môžem povedať, že najčastejšie používam lepidlový tmel v kartušiach od firmy SIKA, ktoré je spomínané vyššie v komentoch.

          Pozdravujem

          • blank
            jozef says:

            Dobry den,

            pozrel som si lepidla sika (11 FC), ale su dost drahe (aj ked asi velmi dobre). Aka je podla Vasich skusenosti spotreba lepidla ?

            V technickom liste sa udava ze jedno 600 gramove balenie staci na 6 m, avsak je to pri tmeleni skary 1×1 cm. Pri lepeni to asi (dufam) bude menej.

            Dakujem.

  6. blank
    Peto says:

    Dobry den.
    Práve riesim vymenu tohoto typu podlahy na bytovke.
    Parkety vrzu su prechodene a krive. Hlavny problem je v detskej izbe.
    Susedia pod nami tam maju obyvacku a stazuju sa na hluk a pravidelne nam zato buchaju na radiator. 🙁
    Preto by som chcel pri tej vymene poriesit co najviac odhlucnenie resp. dat tam daku krokovu izolaciu.
    Rozmyslal som vyhodit skvaru, polozit izolaciu ISOVER T-P okolo izby diletacny pasik ISOVER N/PP na to 2 vrstvy OSB dosky pero/drazka. Ale neviem ci tam dat laminatovu plavacku alebo hned koberec. Bojim sa ze ta plavacka bude zasa zbytocne buchat.
    To je len moj laicky nazor

    Prosim poradte ako postupovat.

    Dakujem pekne za odpoved.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,

      ak je ta izolacia od isoveru určená na podlahy a je dostatočne
      tvrdá aby zniesla záťaž podlahy tak v tomto vašom navrhnutom
      riešení nevidím problém.
      Ak sa bojíte, že laminát vám bude opäť dole prenášať hluk tak
      zvoľte iný druh podložky pod laminátové podlahy. Existuje jedna
      špeciálna podložka od firmy Quick Step, ktorá je určená na
      kročajovú izoláciu. Jej názov je TransitSound.

      Pozdravujem

  7. blank
    Karolina says:

    Dobry den,
    planujeme v byte v panelovom dome odstranit povodnu drevenu podlahu aj so skvarou, ktora je pod nou. V akej hrubke odporucate naniest odlahceny poter a aka je priblizna doba jeho schnutia? Len ho nanesieme od steny po stenu a vyrovname? (nakolko teraz su na podlahe dost znacne nerovnosti)

    Nasledne uz dame len podlozku a laminatovu podlahu? Alebo odporucate medzi tieto casti este nieco ine? Pripadne aku podlozku odporucate? Mozno aj s ohladom na susedov pod nami, aby vsetko nepoculi.

    Je tento mokry proces vyrazne drahsi ako suchy proces?

    Dakujem velmi pekne za radu.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,
      odľahčený a rýchloschnúci poter SC 914 Turbo od výrobcu podlahovej chémie UZIN sa nanáša v min. hrúbke 3cm až do 30cm. Doba schnutia je do 5 cm hrúbky 24 hod. a nad 5 cm hrúbky 48 hodín. Pri stene je nutné dať dilatačný mirelonový pás hrúbky 1cm. Je to materiál s ktorým treba vedieť robiť a mať skúsenosti, alebo byť dobre zručný poterár. Na tento poter viete rovno pokladať cez podložku laminátovú podlahu. Podložku by som volil od firmy Quick Step Transitsound, ktorá má kročajovú izoláciu.
      Mokrý proces odľahčeného rýchleho poteru bude určite drahší ako suchý, ale zas na druhej strane máte pokoj a časom nebudete riešiť, nejaké pukania v podlahe, prípadne vrzganie. Cena poteru sa ďalej odvíja od jeho hrúbky, takže závisí koľko ho budete potrebovať, aby ste chytili výšku podlahy v chodbe prípadne susediacich izieb.
      Moja rada: na podlahe nešetríte, pretože je to najnamáhanejšia konštrukcia v byte. Šetrenie sa vám môže časom vypomstiť.
      Technický list spomínaného poteru je na tomto odkaze:
      http://uzin.podlahauz.sk/products/sc-914/tl_sc-914.pdf
      Pozdravujem.

      • blank
        jozef says:

        Dobry den,

        chystam sa menit podlahu v starom dome v ktorom je teraz palubovka a pod nou skvara. Pod skvarou je uz len piesok (asi 50 cm) a pod nim hlina.

        Planujem vyhadzat skvaru a nahradit ju liaporom. Na to dam OSB dosky 2 x 15 mm.

        Chcel by som vediet ci mam pod liapor davat nejaku foliu, parozabranu, alebo nieco podobne.

        Tiez by som chcel vediet ci je potrebne davat este nejaku podlozku medzi liapor a OSB dosku koli vrzganiu.

        Dakujem,
        Jozef

        • Avatar photo
          Šoška Milan says:

          Dobrý deň,
          na spodok by som určite dal nejakú hrubšiu PE fóliu a spoje by som prelepil hliníkovou páskou. S liaporom moc skúsenosti nemám, ale dal by som tiež naň nejakú podložku, kľudne nejakú čo sa dáva pod laminátové podlahy. Nie je to položka a uškodiť to nemôže.
          Pozdravujem

  8. blank
    Norbert says:

    Dobrý deň prajem,

    v zásade mám rovnaký problém ako väčšina. Kompletná prerábka podláh v panelovom byte, kde boli pôvodne parkety/térák/hobra/polystyrén/štrk. Mne bola poradená nasledovná skladba: polystyrén 5 cm, nato anhydridový poter 5 cm, nato klasická podložka pod plávajúcu podlahu a navrch plávajúca podlaha. Čo si myslíte o tomto riešení?

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň

      skladba môže byť, ale anhydrid je ťažký, odkonzultujte si to radšej so statikom. Lebo keby každý v bytovke takto zaťažil svoju podlahu tak neviem ako by to dopadlo. ďalšia vec je, že anhydrid vám bude dlho schnúť treba preto zvážiť či si môžete dovoliť takto dlho v podstate nepoužívať izbu. Aby ste mohli položiť na ahydrid laminátovú podlahu budete čakať cca 2 – 3 týždne.
      Pozdravujem

  9. blank
    Pavol says:

    Zdravim
    Chcel by som sa Vas opytat , ci mi neviete poradit, kde moze byt problem, ze 2 tyzdne po vybere skvary a nasledneho vymurovaniu rostu v byte mi neskutocne vrzga podlaha?Izba je 6×3,6 m velka. dookola sa vymuroval rost, ku kratsej stene je kazdy 50 cm spravena priecka a este 3 priecky ku dlhsej strane. co ostali vyplne v oste, tak vyplnili izolacou, na ktoru isla folia. dalej sa ku kratsej strane izby klada prva vrstva osb dosky hrubky 28mm a ku dlhsej 15 mm. osb dosky su v skarach lepene a este medzi sebou skrutkovane.
    Dakujem

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,

      osb dosky pokiaľ sú na sebe dve vrstvy tak je veľká
      pravdepodobnosť, že budú vydávať nežiadúce zvuky pokiaľ nie sú na
      sebe celoplošne lepené. Ďalším problémom môže byť, ak ste nedali
      na vymurovaný rošt separačnú podložku.
      Nič iné ma nenapadá podľa toho čo ste písali.

      Pozdravujem

  10. blank
    Brano says:

    Dobry den,

    daval som v dome namiesto skvary podlahu zlozenu z 4-5 cm liapor 2x OSB dosky (15mm) lepene a skrutkovane napriec cez seba.

    Pri pokladke som nepouzival vibracnu listu, ktora by sa mala pouzit od 5 cm (my sme uz boli na hrane).

    Po mesiaci sa zacala podlaha pri okrajoch prehybat (ked na nu zatlacim), resp. v rochoch sa asi o 0,5 z 1 cm zdvihla pravdepodobne preto, ze skor chodime po strede miastnosti ako po krajoch a v strede to viac sadlo.

    Chcem sa spytat, ci by teraz nemalo zmysel to cele prejst vibracnou listou aby sa cela podlaha usadila ? Pripadne ci sa nedaju tie rohy a okraje prilepit napriklad nastriekanim nejakej lepiacej peny a zatazenim az do vyschnutia (akurat ze liapor je lahky a asi nebude drzat lepidlo ) …

    Dakujem,
    Brano

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,

      liapor pod osb dosky je nešťastné riešenie, pretože liapor je guľatého tvaru a teda keď z neho spravíte násyp a následne do neho stupite tak sa rozostupi do strán a zostane v ňom preliačina. Penu by som tam určite nestriekal a vybračná lata tomu nepomôže, lebo liapor sa nedá znhutniť.
      Obávam sa, že vás čaká demontáž ak to chcete opraviť, a výmena násypu, mám na mysli iný druh. Napríklad drevený minerálny granulát EcoPearls http://www.unifloor.sk

      Pozdravujem.

  11. blank
    Martin says:

    Dobry den, uz sa to tu pytali vela krat ale chcem sa este raz uistit. Vyhodim staru dlazkovicu(skvara) dam mokrym procesom „nachystany“perlitbeton, necham vyschnut, vyarmujem sklennym vlaknom ,nivelak a podlaha je pripravena na pokladku podlahy? Netreba nic viac? pod perlitbeton nieco,prip. dilatacnu pasku po stenach? Dakujem.

  12. blank
    Peter says:

    Dobrý deň,

    zaujímal by mal Vás názor na uchytenie hranolového roštu o podlahu.
    Ide o podlahu v starom bytovom dome. Podlaha je tvorená zo železobetonových
    „I“ nosníkov s roztečou 40 cm. Medzi nimi sú uložené keramické tvárnice. Je to niečo
    ako systém MIAKO, akurát to nie je dodatočne zaliate betónom.
    Nosníky presahujú nad tvárnice cca 2 cm. Pôvodný rošt bol iba položený na nosníkoch, medzipriestor vyplnený škvárou.
    Nový rošt chcem taktiež uložiť na nosníky. Zaujíma ma ale spôsob uchytena na nosníky, ktoré sú v rôznej výške a aj ich povrch je nerovnomerný.
    Je na trhu nejaké lepidlo, ktoré by si zachovalo určitú pružnosť a dostatočne spojilo
    drevené hranoly s betónovými nosníkmi?
    Prípadne aký spôsob uchytenia by ste odporučili?

    Za Vašu odpoveď vopred ďakujem

  13. blank
    Juraj says:

    Dobrý deň,
    chceme rekonštruovať podlahu v byte na 3. poschodí. Miestnosť má rozmery 3,4 x 5,8 m. Pôvodné zloženie parkety (1,5 cm), terpapier, heraklit (4-4,5 cm), šotolina/suť (1-4 cm), betón. Podlaha bola dosť krivá a vŕzgala. Dali sme preč parkety a papier a teraz sa rozhodujeme čo ďalej. Pôvodne sme chceli odstrániť heraklit, šotolinu dosypať Liaporom a na to dať 2 x OSB (1,8 cm), avšak po konzultácii s architektom zvažujeme verziu, že by sme heraklit ponechali ako je, spevnili tie dielce, ktoré sa hýbu (vyrovnali pod nimi podklad) a celé to zaliali anhydridovým poterom. Ten by mal hrúbku cca 2-4 cm (heraklitové dosky sú v rôznej výške), aby sme sa dostali na cieľovú úroveň. Medzi heraklitovými panelmi sú medzery, ktoré by sa vyplnili poterom. Heraklit by sme predtým napenetrovali.
    Zaujímal by ma Váš názor, čo si myslíte o uvedenom postupe, prípadne aký by ste zvolili postup v našom prípade.
    Vopred ďakujem za radu a pozdravujem.

  14. blank
    Juraj says:

    Ďakujem za odpoveď. Medzičasom mi statik zamietol poter, t.j. musím zvažovať len nejaké ľahké varianty.
    Ten heraklit nechcem vyhadzovať pokiaľ to nie je nevyhnutné. Rozmýšľam, že heraklit dorovnám Cemwoodom cw 1000 (taktiež s ním vyplním špáry) a na to položím 2x 10 mm hobru. Na to už iba fóliu a plávačku.
    Nad hobrou miesto OSB rozmýšľam vzhľadom na jej podstatne nižšiu hmotnosť.
    Myslíte, že hobra bude mať dostatočnú tuhosť ?
    Ďakujem za radu a pozdravujem.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň

      cemwood je v pohode, ale tu hobru by som na vašom mieste zvážil, pretože je to hodne mäkká doska. Určite by som tam dal osb dosku v dvoch vrstvách a celoplošne zlepenú a taktiež zlepenú aj v perku a drážke. Kľudne tam bude stačiť 12 mm hrubá osb doska s perkom a drážkou.
      Prepáčte, že vám neskoro reagujem na váš dotaz, ale som teraz zaneprázdnený s montážnymi prácami.

      Pozdravujem

  15. blank
    Maťo says:

    Dobrý deň,
    chcem vymeniť podlahu v kuchyni v bytovke. Plánujem použiť polystyrén EPS 100 (60mm) a Ekostyrenbetónu s objemovou hmotnosťou 500kg/m3 (kvôli zaťaženiu) hrúbka 50mm + armovanie rohožami. Na takto vyschnutú zmes by som použil 10mm cementový poter a finálnu vrstvu vytvorím keramickou dlažbou. Chcel by som sa opýtať, či je uvedená skladba podlahy vhodná? Vydrží podlaha bežné zaťaženie kuchyne (hlavne kvôli odľahčenému betónu, pretože pre uvedený Ekostyrenbetón 500kg/m3 udávajú pevnosť v tlaku 0,5MPa a neviem či je to málo alebo veľa )?
    Ďakujem za odpoveď

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,

      čo sa týka hodnôt v tlaku, tak tu vám ja neviem povedať, ktoré hodnoty sú OK a ktoré nie, to je skôr otázka na statika. Ja na vašom mieste by som určite kontaktoval nejakého statika, že chcete rekonštruovať podlahu v bytovke a ten vám hlavne aj poradí čo sa týka záťaže vašej podlahovej konštrukcie. Skrátka vie vám vyrátať akú váhu môžete použiť na vašu rekonštrukciu a zároveň vám určite bude vedieť poradiť aká bude potrebná pevnosť v tlaku na keramickú dlažbu.
      Mrzí ma, že som vám nevedel poradiť, ale takéto technické otázky je skutočne lepšie riešiť s odborníkom, teda statikom.

      Pozdravujem

  16. blank
    Slavomír says:

    Po odstránení škvarobetónu na podlaží rodinného domu (45 ročný), so železobetónovým stropom potrebujem dorovnať nerovný spodok v hrúbke od 1 do 9 cm.(plánujem tam položiť plávajúcu podlahu). Suchým materiálom by som sa radšej vyhol a klasický betónový poter na rozmer izby 5x5m a nejakej priemernej výške 5cm mi vychádza na 1,25 m3 betónu čo je asi 2,5tony. Keď som pozeral odľahčené materiály ako polystyrénbetón tak tam sú uvádzané minimálne hrúbky5cm čo ja nemôžem dodržať. Zaujal ma perlitbetón ale s týmto tu v okolí nemá nikto skúsenosti. Ako ho mám namiešať( či len čisto perlit a cement, alebo aj piesok) , či môže ísť v tej hrúbke od 1 do 9cm( lebo v najvyššom bode bode je ten 1 cm už finálna vrstva), prípadne či má naňho isť nivelizačná hmota. Ak je ten perlitbetón zlé riešenie, čo iné odľahčené mám použiť. Ďakujem.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,

      ospravedlňujem sa za oneskorenú odpoveď. Bol som na montážach. Čo
      sa týka perlitbetónu, tak viem, že ho je možné miešať v rôznych
      pomeroch. Samozrejme každý pomer má potom svoje pevnosti.
      Najlepšie vám poradia v stavebninách kde predávajú perlitové
      vrecia. Mali by vám ukázať tabuľku pomerov a vy si už len
      vyberiete pomer ktorý sa vám hodí. Ináč vám poradiť neviem.
      Osobne si myslím, že perlito betón by sa mal následne preliať
      nivelačnou stierkou, ktorá ho spevní.

      Pozdravujem

  17. blank
    Veronika says:

    Dobrý deň,
    kúpili sme byt, ktorý je v cca 60 ročnom tehlovom dome na 2. poschodí. Rozhodli sme sa vymeniť pôvodnú lacnú plávajúcu podlahu, ktorá bola na spojoch už vydutá. Keď sme ju odstránili, boli pod ňou už parkety a na niektorých miestach betón (tým pádom sme sa rozhodli parkety vyhodiť). Izba je hneď pri kúpeľni a veľkej vonkajšej terase. S tým súvisia aj problémy, ktoré sa odkryli pri odstránení plávajúcej podlahy. V jednom mieste pri okne bola na parketách pleseň cca o rozlohe 0,7 m2 a na druhej strane pri kúpeľmi takisto cca 1 m2 a vlhká vrstva betónu. Niekto kto robil predtým pôvodnú plávajúcu podlahu vymenil isté úseky parkiet za betón, pravdepodobne tiež hnili alebo niečo podobné. Pod parketami, ktoré boli pripevnené aj klincami bol nejaký prach/piesok, pod tým nejaký izolačný papier s náterom, asi smolou alebo niečim podobným. Pod papierom 4,5 cm heraklit a 5-10 cm škvára. Vzhľadom na to že sa v izbe vyskytla pleseň, by sme chceli podklad pod podlahou dobre odizolovať proti vlhkosti aj následne aj zvukovo. Škváru by sme chceli ponechať, no neviem aké vrstvy by bolo ďalej na seba vhodné ukladať? Vopred ďakujem za odpoveď.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,
      jediné čo vám môžem poradiť, je že ak by podlaha naozaj z nejakého miesta vlhla, tak je nutné nájsť zdroj tejto vlhkosti a samozrejme ho odstrániť. Určite by som to neurobil tak, že odizolujete podlahu a vlhký podklad nechal na spodku. Časom ak by to miesto naozaj stále vlhlo, začne vám to pod izoláciou plesnieť a kľudne to časom môže aj zapáchať. Treba nájsť odkiaľ to vlhne a problém riešiť už v konštrukcii.
      Ak vlhkosť odstránite, tak následne by som položil parozábranu, podložku, osb dosky a finálnu podlahu.

      Pozdravujem.

  18. blank
    Tomas says:

    Dobry den

    Prerabam podlahu na byte…
    Aktualne su tam parkety, hobra, skvara … Parkety a stara hobra pojdu prec, skvara tam ostane a pridam na to 2x vrstvu OSB dosiek…
    Chcel by som vsak podlahu vyvysit ( aby dosiahla uroven chodby) a potrebujem to niecim vyplnit… dopocul som sa o granuláte CEMWOOD …

    1. Chcel by som sa opytat ktory druh granulaty by ste mi doporucili ?
    2. aka je cena za 1 balenie ( 50kg)

    Dakujem

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,

      áno viete si zvýšiť výšku podlahy dreveným ekologickým granulátom CEMWOOD. Ak vám to stačí zvihnúť do výšky 4 cm tak vám odporúčam Cemwood CW1000, ale ak treba ísť výššie tak treba siahnuť po Cemwood CW2000. Cena za vrece CW1000 je 15,48 s DPH a cena za vrece CW2000 je 20,88 s DPH za vrece.

      Pozdravujem

  19. blank
    Jugi says:

    Dobry den, prerabam byt v tehlovom 3 podlaznom („vojenskom“) 60 rocnom dome. Byt sa nachadza na hornom podlazi. Planujem podlahove kurenie v celom byte. Aktualna skladba podlahy je nasledovna: parkety, fosne, rost z hranolov vyplneny skvarou, betonove nosniky vyplnene odlahcenymi kazetami po nimi cca 15 cm stavebneho bordelu a znova kazety. Odstranil som vsetko az po kazety, ktore su velmi krive a nesedia s nosnikmi. Tu mam problem vybrat co teraz.

    1. moznost: vyrovnat pieskom (pripadne niecim inym), polozit 3 cm tvrdeny pochodzny polystyren (nepotrebujem izolovat), parozabrana, na to podlahove kurenie a nasledne zaliat 6 cm poterom.

    2. moznost: vyrovnat 3-4 cm vrstvou perlitbetonu, parozabrana, podlahove kurenie a poter.

    Ktoru variantu by ste mi odporucili, pripadne s nejakou upravou. Casovo mam cas takze mokry/suchy proces mi nehra rolu. Dolezitym faktorom je samozrejme aj cena.

    Dakujem

  20. blank
    Sasa says:

    Dobry den,

    mame problem ako vsetci ostatni. Potrebujeme vybrat podlahu (parkety/skvara) a nasledne vyrovnat.Musime sa prestahovat co najskor, teda zvazujeme suchu variantu no nezda sa nam tak kvalitna ako mokra. Vyska by bola cca 5cm (nasli sme moznost dat na beton liapor,potom obyc.polystyren a DTD dosky 100mm) no nezacne sa liapor spravat ako skvara a prehybat sa? Co by ste nam odporucili? Nieco rychle a kvalitne?
    Dakujem

        • Avatar photo
          Šoška Milan says:

          Dobrý deň,

          Cemwood sa nikdy nezačne správať ako škvára, pretože funguje ináč. Je to čipsovitý granulát kedy sa jednotlivé čipsy do seba zakliesnia a vytvoria tak pevný a stabilný podklad. V priloženom videu môžete vidieť aký je rozdiel medzi Cemwood a inými násypmi:

          Ekostyrénom samozrejme nič nepokazíte, akurát je to zdĺhavejší proces, pretože sa jedná o mokrý proces a musíte čakať na odvetranie vody teda na správne vyschnutie. Ekostyrén je nutné následne ešte preliať nivelačnou stierkou, čo je opäť náročnejšie na čas, teda na vyschnutie. Už sa vy musíte rozhodnúť ktorú cestu si vyberiete, ale chápem vašu obavu s materiálu Cemwood, ja som tomu tiež na začiatku neveril až kým som si to nevyskúšal a hlavne neodtestoval. S úplným kľudom vám môžem povedať, že pri Cemwood násype sa nemáte čoho obávať, funguje to bezvadne.

          Pozdravujem

          • blank
            Sasa says:

            Dobry den,

            prepacte, ze opat otravujem no pozrela som si to video a aj ten Cemwood sa trochu prepadol. Takze pod tym nabytkom sa tiez musi prepadnut a vznikne opat jama. Ci nie? Ozaj to nechceme napr. po 5 rokoch prerabat.

            Dakujem velmi pekne

          • Avatar photo
            Šoška Milan says:

            Pozdravujem

            áno pohol sa aj granulát vo videu, ale nie tak ako iný materiál. Pohol sa preto, lebo na videu je zobrazený extrém, teda váha ľudského tela vytvára tlak na granulát avšak na malej ploche, teda na ploche topánok.
            V skutočnosti na granulát sa pokladá osb doska v dvoch vrstvách a teda akýkoľvek veľký tlak na podlahu sa rozloží na podstatne väčšej ploche. Absolútne nehrozí, že by sa granulát časom prepadol.
            Skutočne sa jedná o veľmi stabilný materiál, ktorý som si sám osobne odskúšal. Keď som dokončil svoju prvú zákazku s dreveným granulátom CEMWOOD tak som bol skutočne nad mieru prekvapený. Keby mi niekto bol povedal, že pod podlahou je betom, tak mu to zožeriem. Zákazník, ktorému som to robil to tiež nechápal, že to môže mať takú stabilitu.
            Je to stabilné preto, lebo drevené čipsy sú roznorodého tvaru a majú hrany a tým pádom sa jednoducho do seba zakliesnia.

            Šoška Milan

  21. blank
    Jana Palugova says:

    „Náhrada škvary odľahčeným rýchloschnúcim poterom“
    Dúfam, že som objavila konečne riešenie, ako vymeniť podlahu v 13 poschodiaku na 12. poschodí. Chcela by som vymeniť podlahy v 2 izbách. 1.Môžem použiť tento poter do výšky minimálne 20 až 25 cm? Prejde to kontrolou OSBD – statika? Pretože si budem pýtať odsúhlasenie OSBD. V našom bytovom dome máme napr. zakázané vytĺkať staré železné zárubne. Môžu sa len vypiľovať, aby sa neporušila statika domu, nepopraskali panely. 2. Cena – Koľko stojí 1 m2 tohto poteru o hrúbke 25 cm?
    3. Bude sa líšiť technológia, keď na to budem chcieť v spálni položiť vinylovú podlahu /samozrejme click system/ a v obyvačke zasa drevenú podlahu? V kuchyni a v chodbe už máme vynil 2 roky a sme maximálne spokojní. Tam s tým nebol problém, na betón sa naniesla len nivelačná hmota, nejaká čierna izolačná fólia a položili sa vynilové dielce s click systémom. Dopredu ďakujem za pomoc.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň
      čo sa týka statiky tak to fakt treba riešiť so statikom a mať od neho minimálne vyjadrenie, že vo vašom prípade je skutočne možné použiť 25 cm hrubý odľahčený poter.
      Pokiaľ sa pýtate na cenu tak cena odľahčeného poteru na 1m2 pri hrúbke 3cm + 1cm nivelačná stierka + sklenené rúno na spevnenie nivelačnej stierky sa pohybuje niekde okolo 40,- EUR bez dph
      Takže na vašom mieste odporúčam zvyšnú hrúbku nahnať nejakým iným lacnejším materiálom ako napríklad polystyrénom.
      Ďalší variant je drevený granulát CEMWOOD, ale ten by vás vyšiel pri hrúbke 25cm tak cca 54,- eur m2 bez dph.
      Viac vám poradiť neviem, hrúbka 25 cm je skutočne veľká a pomerne dosť neštandardná, väčšinou sa u zákazníkov hýbeme niekde okolo 10cm. Takúto hrúbku ako vy spomínate som za svoju prax ani neriešil.
      Držím palce pri rekonštrukcii a hlavne nech vám to dobre dopadne.
      Pozdravujem

      Šoška Milan

  22. blank
    Silvia says:

    Dobrý vecer, rada by som sa spytala mam vybratú škváru v izbách som cca 20 cm dolu od výšky 0. Dom je z 50 rokov, suchý. Nie som vyznávač mokrých procesov, premýšľam ze by som položila podlahu v tejto skladbe: zem, štrk alebo hrubší makadam, jemnejší makadam tak 2 cm vyrovnať a ma to OSB dosky a koberec? Som čistý laik co ste určite spozorovali 🙂 pripadne by ste mi vedeli poradiť skladbu ? Dakujem Silvia

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň

      Vaša skladba podlahy sa priznám je trochu nezvičajná. Chýba vám tam vrstva proti vlhkosti. Tých skladieb podláh je samozrejme nespočetné množstvo. Ďalšia vrstva ktorá vám tam chýba je tepeľno-izolačná. Ja by som vám mohol odporučiť asi takúto skladbu.
      Zrovnať hlinu na podklade, následne zaizolovať podlahu ipou v dvoch vrstvách, následne na požadovanú hrúbku položiť podlahový polystyrén. Na polystyrén dať podložku pod laminátové podlahy, na ňu šupnúť osb dosky v dvoch vrstvách kolmo cez seba a potom môžete ísť finálnou podlahou.
      Nehovorím, že táto skladba podlahy musí vyzerať presne takto, berte to ako doporučenie. Hovorím, tých variant je strašne veľa, a hlavne je veľa rôznych materiálov ktoré sa dajú použiť. Samozrejme aj cena je potom rôznorodá. Každopádne držím palce nech vám to dobre dopadne a podlaha vám slúži dlhé roky.

      Pozdravujem

  23. blank
    jano says:

    Zdravím vás. Otázka ohľadom cemwood podlahy.
    máme V dome klasickú drevenú podlahu A na nej je laminatova . Pod podlahou je skvara. Lenže po niekoľkých rokov to začalo smrdieť od podlahy pliesnov. Viem že to nebolo dobré dať laminátovu podlahu na drevenú ale časovo a finančné to iné riešenie nebolo. Dom nieje Z vonku od izolovaný. Čo by ste mi odporúčali. Chcem to všetko vybrať aj zo skvarou. Vopred vám ďakujem.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň

      To že ste položili laminátovú podlahu na drevené parkety určite nemá za následok, že podlaha smrdí a plesnie. Lainátové podlahy sa bežne v panelákoch kladú na pôvodné parkety. Vašim problémom je vlhkosť. Takže keď to všetko vyberiete je nutné podlahu odizolovať proti vlhkosti. Jednoducho spravte izolačnú vaňu z lepenky či ipy. Pásy lepenky predkladajte cez seba a spoje zatavte plynovým horákom. Doporučujem túto izoláciu dať v dvoch vrstvách a kolmo cez seba. Letenku je nutné vytiahnuť až na stenu do výšky kde bude končiť finálna podlaha, ako som už spomínal aby vznikla takzvaná odizolovaná vaňa.
      Na takto pripravený podklad už môžete ísť skladbou podlahy podľa vašich predstáv. Môžete podlahu zvýšiť polystyrénom, cemwoodom, dreveným roštom atď. Určite ale dajte jednu vrstvu tepeľno-izolačnú aby ste nemali podlahu príliš studenú.
      Držím palce v prerábke.

      Pozdravujem.

  24. blank
    BaRa says:

    Dobry den, rada by som pocula Vas nazor na tuto situaciu:
    Starsi rodinny dom z r. cca 1939 tehlovy, na sucasnych podlahach je vyhodena palubovka s hranolmi a na povodnej skvare je asi cca 8cm perlitobetonu. Na nom je cca 1,5 az 2 cm betonovy poter…..izolacia ina tam nie je.
    na spominannom potery je ulozene linoleum. Tato prerabka podlah bolo robena niekedy medzi 1969 a 1979.
    Nakolko v dome sme spozorovali opadavanie omietky a takisto na vonkajsich muroch, zavolali sme si dve firmy na obhliaku ohladom podrezania. Popri obhliadke nam tieto dve firmy poskytli aj svoj nazor ohladom riesenia podlah v dome.

    1. firma – podrezat dom a v izbach urobit tzv vanicku – teda vyhodit lino, dat tam novu ipu a na to novy poter – cele to znamena navysenie cca o 5 cm. na to potom laminat, alebo co chceme.
    2. firma – podrezat dom a v izbach nerobit vanicku. podla neho lino ktore tam je plni tu istu funkciu ako by plnila ipa a podla neho ma lino dlhsiu zivotnost ako ipa. on by na lino dal len nejaku hrubsiu tepelno izolacnu foliu a na to by daval ci laminat, ci co chceme.
    Na chodbe mame tzv teraso,
    1. firma by na to vyliala tekutu lepenku a na to potom moze ist cokolvek.
    2. firma by tam nic nedavala, len opat hrubciu izolacnu foliu a na to co chceme (laminat, dlazbu).

    Co si o tom myslite? alebo je podla vas este nejake ine riesenie?…ci uz radikalnejsie, ci len miernejsie. Dakujem velmi pekne za odpoved.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,
      no tak to máte iný oriešok pred sebou. Jednu radu vám dám hneď na úvod. Ak už idete do takejto rekonštrukcie, že podrezanie chalupy a iné srandy, tak určite to spravte na poriadok a hlavne sa nesnažte silou mocou šetriť, pretože neskôr sa vám to môže vypomstiť. Keď sa stavia nová chalupa, tak sa najskôr urobí základová doska, na ňu sa dá ipa a až na ipu sa muruje. A keď sa idú robiť potery tak sa znovu dá ipa a napojí sa na ipu pod tehlami a tým pádom je celá stavba obrazne povedané podrezaná ipou. Ak sa chcete zbaviť vlhkosti vo vašej chalupe tak musíte docieliť tento istý efekt. To znamená podrezať celú chalupu vrátane interiérových nosných múrov a priečok, v miestnostiach vyhodiť určitú hrúbku starých poterov, vyizolovať s ipou podlahy a ipu napojiť respektíve vytiahnuť na stenu až po podrezanú odizolovanú časť. Touto cestou dosiahnete efekt, že celá chalupa bude odizolovaná od vlhkosti.
      Ak by ste podrezali iba obvodové múry a v miestnostiach urobili vaňu z ipy, tak cez interiérové múry a priečky, ktoré by vlastne neboli odizolované vám bude do interiéru prúdiť vlhkosť. Tým pádom vám môžu časom začať plesnieť obvodové lišty na stenách, čo sa stáva bežne.
      Ja som vám to tu napísal tak, ako by som si to spravil ja vo svojom dome. Viem je to neskutočná robota a hlavne investícia, ale pokiaľ to chcete mať na poriadok tak sa tomu nevyhnete. Takouto investíciou samozrejme aj zhodnocujete svoju nehnuteľnosť. Teda nikdy neviete, ak by ste tu chalupu časom predávali tak určite sa vám predajná cena navýši o túto investíciu a teda sa vám vráti. Tým som chcel povedať iba to, že to v žiadnom prípade nie sú vyhodené peniaze.
      Držím palce, nech to máte čím skôr za sebou.
      Pozdravujem

  25. blank
    Jaro says:

    Dobry den,
    prepacte ak sa pytam na uz zodpovedanu otazku. Prosim o radu pri renovacii cca 40 rocneho RD.Neuvazujem nad mokrou variantou. Na prvom nadzemnom podlazi je takato skladba:
    1. zelezobetonova deka(15cm)
    2. hranoly – roztec 40cm / výška 8cm – medzi hranolami je skvara
    3. priamo na hranoly je nabita palubovka
    Palubovka je v niektorych miestach uz zosusena a pri vysavani vytahujem skvaru 🙂
    Skvaru samozrejme nechcem, takze mam taketo Otazky.
    a) Cim nahradit skvaru? (vata, alebo tvrdeny polystyren, alebop ina alternativa)
    b) Ak budu hranoly nepouzitelne, cim ich nahradit?(drevo, alebo hlinikovy rost)
    c) musim davat pod a na hranoly hranoly nejaku parozabranu?
    d)aku techniku pouzit na hranoly? (podlahovy Rigips, alebo ako ste uz hore pisali 2x kolmo prelozene OSB dosky s perodrazkou)
    Vpodstate prosim o navrh kompletnej skladby ak budem potom na FINIOSCH pokladat plavajucu podlahu. Velmi pekne Dakujem

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň

      Je veľa možnosti ako by sa to dalo spraviť, v podstate je to na vás. Ja vám môžem iba doporučiť, že škváru by som nahradil dreveným granulátom Cemwood, ktorý môže ísť až do výšky 25 cm. Dal by som pod neho parozábranu. Na granulát by som potom dal osb dosky v dvoch vrstvách kolmo na seba a celoplošne ich zlepil. Takouto skladbou nič nepokazíte a hlavné je že to funguje. Ale nehovorím, že toto je jediná varianta, je na trhu veľa materiálov takže treba sa iba rozhodnúť. Je jasné že rozhodujúca je často krát aj cena. Rovno hovorím, že nahradiť škváru dreveným granulátom Cemwood nie je určite najlacnejšia varianta, ale je to varianta ktorá vám bude fungovať doživotne, pokiaľ nenastane nejaká poistná udalosť vo forme vytopenia alebo pod.

      Pozdravujem

  26. blank
    Robo says:

    Dobrý deň.
    Potreboval by som sa poradiť ohľadom starej drevenej podlahy v byte, kde dom bol postavený niekedy v 50tych rokoch. Ide hlavne o podklad. Pod parketami mám na térový papier a pod ním sa nachádza vrstva akéhosi odlahčeného betónu a pod ním je ešte cca 7cm vrstva piesku. Chcel by som sa spýtať či je možné nejakým spôsobom sanovať ten betónový podklad a následne na neho položiť nejakú iný podlahu napr vynil a pod. alebo je potrebné to nutné všetko povyhadzovať a urobiť komplet nový podklad?
    Vopred ďakujem za radu.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň
      Ťažko sa mi reaguje na niečo čo som nevidel, ale pokúsim sa. Všetko závisí od toho ako je pevný ten „odľahčený beton“ a hlavnie či nie je moc popraskaný. Ak by vyzeral k čomu tak by som možno riskol na tento beton vyliať 1 cm hrubú vrstvu pevnej nivelačnej stierky a ešte ju vyarmovať skleneným vláknom aby bola ešte pevnejšia.
      Ale poviem vám na rovinu, keby som to ja riešil vo svojom byte, tak by som to celé vyhodil, pretože šetrenie na podlahe sa vie niekedy riadne vypomstiť a možno sa budete musieť časom k tomu podkladu vrátiť.
      Každopádne vám odporúčam osloviť nejakého podlahára z vášho okolia aby sa na to kukol a posúdil to, čo s tým ďalej. Možno by som zavolal aj viacerých ak je možnosť, aby ste počul viac názorov na tento váš problém.
      Viac vám pomôcť neviem. Držím palce nech vám to dobre dopadne.

      Pozdravujem

  27. blank
    Silva says:

    Dobrý deň prajem.Potrebujem poradiť.V staršom dome sme vyhádzali podlahu aj škváru cca.22cm.Z celého rodinného domu dve izby,z ktorých v jednej od suseda vlhne múr do výšky asi 1m.Po vyhádzaní starej podlahy sa stav rapídne zlepšil.Nepodrezávali sme .Začali sme izolovať ipa,fólia,polystyrén,rošt.Chcem sa spýtať či je potrebná betónová vanička?Zostal nám polystyrén zo zateplovania.Môže sa použiť?Nerozožere ho po čase betón?Kľudne poraďte aj inú alternatívu izolovania a ako si poradiť mojom prípade.Vopred ďakujem.

  28. blank
    Palo says:

    Zdravim, idem robit podlahu v novostavbe….na zakladovu dosku, som natavil hydroizolaciu, rost z hranolov, medzi to vata, dalsi rost z hranolov opat vata a klasicka dlazkovica 2,8 cm
    Nechcel som poter, kvoli vlhkosti.
    Otazka znie dat parozabranu? Doska je uz rok zaliata, takze sucha…ak dat tak kde hned na izolaciu alebo pod dlazkovicu, dakujem

  29. blank
    ZuzanaR says:

    Dobrý deň, rekonštruujeme 60 ročný dom s prístavbou, ktorá má 30 rokov. Súčasný stav podlahy v prístavbe v izbe je: štrk, na ňom lepenka( ktorá je asi 25 cm nižšie ako končí základ domu), drevené hranoly, medzi ktorými je sklenená vata, drevená podlaha, ktorá je miestami nie v rovnováhe(aj s rozdielom 1,5 cm). Ako urobiť podlahu bez betónovania? Mne sa pozdáva niečo „na sucho“, napr. Liapor alebo Cemwood, nato OSB dosky alebo sadrokartónovú podlahu a navrch plávajúcu podlahu. Mám hlavu v smútku, ktorá vrstva pred ktorou, či geotextília, kedy paropriepustná zábrana, čo z toho musí byť a čo nie. No a tiež čo s tou lepenkou? Nechať ju tam? (má 30 rokov). Čítala som predchádzajúce rady. Je riešenie, napr. nechať starú lepenku, dať ešte jednu vrstvu lepenku až na stenu a vytvoriť vaničku, nato podlahový polystyrén 10 cm, parapriepustná fólia, Cemwood 3 cm, 2 vrstvy podlahového sadrokartónu, fólia a penová fólia pod plávajúcu podlahu, plávajúca podlaha. Chceli by sme to urobiť s manželom, zvládneme to?

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Pozdravujem,
      je pravda, že je strašne veľa možnosti ako to spraviť, ale človek hľadá vždy riešenie ako to spraviť dobre a za rozumnú cenu. Vo vašom prípade závisí, či sú riadne odizolované múry od základu. Teda či tam v tej dobe bola spravená vaňa z lepenky. Ak nie tak by som dal rovno na hlinu paropriepustnú fóliu potom cemwood (alebo polystyrén a cemwood) na to osb dosky v dvoch vrstvách položené kolmo na seba a celoplošne zlepené o seba, no a na záver finálna podlaha. Alebo to spraviť cez vaňu z lepenky, a skladba by bola ako predošlá, ale bez paropriepustnej fólie. Ešte jedna rada na záver, viem, že je to v dnešnej dobe ťažké ale nešetrite na rekonštrukcii podlahy, použite kvalitné materiály aby ste sa časom k tejto rekonštrukcii nemuseli vrátiť.
      Držím palce nech vám to dobre dopadne.

  30. blank
    Peter says:

    Dobry den prajem,rekonstruujem podlahy v bytovke na 2poschodi,vyhodil som skvaru aj heraklit a nahradil ho Thermozellom 400 asi v 10 centimetrovej vrstve.Je to vlastne obdoba polystyren-betonu,no je potrebne ho zaliat nivelacnou hmotou.Vedeli by ste mi prosim poradit aky typ nivelacky je vhodny?A kde by sa dalo kupit to sklenene runo?Pytal som sa nan vo viacerych stavebninach,no bud o niecom takom nepoculi,alebo ma presviedcali,že to nie je potrebne..dakujem

  31. blank
    Peter Novotny says:

    Dobry den prajem,
    akurat riesime podlahu v starom byte kde sa nachadza asi 15 cm skvary pod drevenymi parketami. Skvaru by sme chceli dat prec a bol nam odporuceny mokry proces. Chcel by som sa vas spytat ci by ste v tomto pripade odporucili pouzit Cemwood namiesto skvary, ten by bol polozeny na foliu. Nasledne nam bola odporucena skladba Styrodur 2800C 5cm, zevraj preto lebo nepruzi ako polystiren EPS. Statik nam schvalil pouzitie betonoveho poteru vo vrstve 5cm ale nevieme sa rozhodnut ci radsej nepouzit anhydritovy poter Alpha 2000 na ktory sme dostali odporucanie.
    Dakujem.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Pozdravujem,

      vo vašom prípade by som sa rozhodoval podľa toho ako rýchlo vám to súri, cemwood a naň osb dosky je záležitosť jedného dňa, na správnu vlhkosť anhydritu budete čakať cca 14 – 21 dní v závislosti od počasia vonku a pri cementovom potere schnutie na ideálnu vlhkosť môže trvať 21 – 30 dní. Teda prvý parameter je čas. Druhý parameter by bol pre mňa dôležitý, že aká podlaha bude použitá. Či použijete podlahu, ktorá sa lepí o podklad (vinyl, masívne parkety, pvc) alebo podlahu ktorá sa montuje na plávajúco (laminát, clic vinyl, click drevená podalha). Pre podlahoviny lepené by som odporučil použiť mokrý proces (cment.poter, anhydrit), pre podlahy na plávajúco by som kľudne riešil cemwood. Tretí parameter, ktorý je na slovensku asi najdôležitejší je cena. Asi najlacnejšie rešenie bude cementový poter, potom anhydrit a následne cemwood. Pre istotu si to dajte naceniť vo všetkých variantach, lebo sa môžem mýliť.
      Viac vám poradiť neviem. Ešte jedno upozornenie, že pri poteroch je výsledok do veľkej miery ovplyvnený aj tým, aká partia poter robí. Pokiaľ natrafíte na partiu „A je to“ môže sa stať, že sa nevyhnete zrovnávaniu podkladu nivelačnou stierkou, ktorá vám to celé predraží radovo o 10,- € na m2.

      Prajem pekný deň

  32. blank
    martin says:

    Dobry den.Chcel by som Vas poprosit o radu pri rekonstrukcii parketovej podlahy v panelaku.Po odstraneni povodnych parkiet,hobry a lepenky ostala vrstva skvary,ktora bola nanovo zarovnana.Podla Vasich prispevkov a komentarov viem ze nieste zastancom ponechania povodnej skvary v podlahe,ale zaujmal by ma Vas nazor na skladbu podlahy ktora by pozostavala zo 7 cm skvary prekrytej foliou na ktoru by bola nanesena 4cm vrstva odlahceneho poteru napr.uzin SC914 turbo,aby sa vyska podlahy dostala na uroven vedlajsej izby, dalej podlozka proti krocajovemu hluku a samotna laminatova podlaha.po obvode stien nalepena dilatacna paska.pripadne varianta pri ktorej by na skvaru bol ulozeny styrodur a nivelacny poter. dakujem za odpoved.

  33. blank
    PeterP says:

    Dobry vecer, precital som si Vase odpovede na otazky a momentalne nemam najlepsi pocit z riesenia ktore sa chystaju nasadit u mna v byte, tak by som Vas chcel poziadat o Vasu radu/nazor ci to bude v poriadku alebo vybrat ine riesenie.

    povodna podlaha boli parkety ktore som odstranil, pod nimi boli 2 vrstvy dosak zasypane skvarou, tie som tiez vybral a skvaru odstranil az na zelezobetonove nosniky.

    Nova podlaha ma byt tvorena cca 3-4 cm liapor + 1x 2cm osb doska + 0,8mm laminatova podlaha. Bude podla Vas takato struktura v poriadku ? Nebude sa prehybat, alebo ci sa casom nespravia vychodene miesta a podobne ?

    Dakujem za Vas nazor.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň
      Liapor ako podklad sa priznám nemám odskúšaný a zrejme ani nikdy nebudem mať odskúšaný, pretože sa nejedná o stabilný podklad. Niektoré firmy ho navrhujú do svojich skladieb podláh možno kôli cene a možno aj kôli tomu, že to majú vyskúšané a funguje im to. Na vašom mieste by som požiadal vašich montážnikov aby vás zaviedli k ich zákazníkovi, kde je takáto skladba podlahy navrhnutá a vyskušajte si pochodiť po takejto skladbe, či vám to bude vyhovovať a poprípade môžete na miesto aj laserovú vodováhu a premerať rovinatosť, či to je v pohode aj po nejakom čase. Ďalšiu otázku by som položil chalanom, či vám dajú záruku na to, že podlaha sa ani časom nepreliači, resp. Nevychodia sa tam chodníky.
      Pokiaľ sa nakoniec rozhodnete pre liapor tak na vašom mieste by som naň nedal osb dosky v jednej vrstve 22 mm, ale radšej dve vrstvy 12 mm položené kolmo na seba a celoplošne zlepené o seba parketovým lepidlom plus zoskrutkované.
      Neviem či som dostatočne poradil, dúfam, že áno.
      Pozdravujem

  34. blank
    Maťko Hanzel says:

    Dobry den, zaujali ma Vase odpovede o podlahach. A tiez by som chcel riesit podlahy v nasom byte. Byvam tehlom dome, kde pod podlahou je skvara. Mam tri riesenia a neviem ci je lepsie tam tu skvaru tam nechat, alebo celu vybrat. Jedno riesenie je za vybratie celej skvary a potom tam dat nejaku penu a zakryt doskami. Potom mam riesenie za vybratie casti skvary a potom tam dat perlit beton a posledne riesenie bolo nechat tam skvaru a iba to zakryt OSB doskami. Prosim neviete mi poradit co je lepsie. Vopred dakujem za odpoved.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,
      ťažko vám radiť čo je lepšie, keď v dnešnej dobe aj tak vo väčšine prípadov rozhoduje cena a väčšinou tie najlepšie riešenia sú najdrahšie. Ale ak by som si odmyslel parameter „CENA“ tak najlepšie riešenie ktoré ste spomenuli, je to celé vyhodiť a dať tam odľahčený poter, potom ho preliať vystuženou (sklennými vláknami alebo rohožou) nivelačnou stierkou a následne si viete na takýto podklad aplikovať akúkoľvek podlahovinu.
      Treba si to spraviť tak aby ste s tým vy boli spokojný, robíte to pre seba. Vy si musíte určiť prioritu čo od toho očakávate. Najčastejšou prioritou je cena, potom rýchlosť, teda ako dlho budú práce trvať a až potom ľudia riešia nejakú životnosť a ostatné výhody či nevýhody daného riešenia.
      Prajem pekný deň.

  35. blank
    Michal says:

    Dobrý deň, taký istý scenár ako mnohokrát vyššie spomenutý, starý tehlový dom, vybral som dlážkovicu, hobru a škváru. Podlaha je skladaná – I+kazety, relatívne rovná a úplne suchá bez plesní. Moja predstava: Očistiť betón, napenetrovať betón, nalepiť Neofloor 200 80mm s lepidlom thermokleber alebo podobným, plošne nalepiť 1.vrstvu osb p+d 15mm, nalepiť aj 2. vrstvu osb p+d 15mm kolmo na 1.vrstvu a zoskrutkovať a nakoniec nalepiť veľkometrážne drevené parkety. Chcel by som použiť osb egger, ktoré sú impregnované. Je to ok skladba? Nechýba nič? Bude mi lep na spomínanej osb držať? Alebo aj tie treba penetrovať? Ďakujem

  36. blank
    Tešinská Gabriela says:

    Dobrý deň chcela by som vás požiadať o radu máme starší rodinný dom. Prerabali nam ho stavbári a dali nam betónový podklad na to sa dala plavajuca podlaha. Pri upratovaní mam dost vela drobneho piesku ktory zrejme vychádza spod podlahy neviem sa do upratovať uz som z toho zúfalá stale mam drobnucky piesok a lno prachu. Moja otazocka je mozne ze je to zlí podklad pod plavajucou podlahov a preto stale vyzametam drobny piesok? Dakujem za odpoveď s pozdravom Tešinská.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Zdravím,
      pokiaľ vám stavbári zle alebo vôbec nepovysávali podklad pred samotnou montážou, tak môže to mať za následok to čo popisujete. Akurát sa mi tu nezdá jedna vec, že pokiaľ máte namontované obvodové lišty tak odkiaľ sa tam ta drobná nečistota berie. Skúste sa pozrieť bližšie na sokle či ich máte z vrchnej časti vytmelené bielym akrylovým tmelom. Pokiaľ nie, tak môže sa vám nečistota dostávať na podlahu cez zadnú stranu sokla. Skúste si teda sokle vyakrylovať z vrchu a pokiaľ to nepomôže, tak aj zo spodu akrylom vo farbe podlahy, dajú sa kúpiť akrylové tmely rôznych odtieňov.
      Zrejme máte na niektorých miestach na podlahe nejaké drobné nerovnosti a keď chodíte po podlahe tak tam vznikne tlak a v zápätí podtlak a práve tento tlak vám vymršťuje prach a nečistotu na podlahu. Viac poradiť neviem.

      S pozdravom

  37. blank
    Viktor says:

    Pozdravujem, prosím o radu. Vybrali sme staré parkety, pod nimi fošne na hranoloch medzi ktorými bola škvára. Všetko išlo von. Teraz je podlaha obnažená – tvorená železobetónovými „I“ profilmi vyplnenými miakami. rozdiel vo výške medzi miakom a železobetónovým profilom je ca 50mm (miaka su pod úrovňou nosníka). Celková výška na vyplnenie do cieľovej úrovne je 12/17cm podľa toho či sa meria od miaka alebo od profilu. Určite chcem mokrý proces, ale toľko betónu tam naliať nemôžem. Doporučili mi vyrovnať nerovnosť medzi betónovými nosníkmi a miakami liaporom, na to položiť EPS 100 a zvyšných 4-5 cm zaliať klasickým poterom. Druhá alternatíva je nahradiť liapor a eps polystyrenbetonom a na to poter. Aký máte na to názor? Ďakujem

  38. blank
    Imre says:

    Dobrý deň pán Šoška, chcem Vás poprosiť o konzultáciu ako praktika.
    ——————————————————————————————-
    Mám aktuálne skladbu podlahy v paneláku:
    – panel
    – EPS 150 (hrúbka 5 – 6 cm)
    – Perlit 500 (hrúbka variabilne 6 – 8 cm)

    Pretože panel na ktorom je položený EPS – zaliaty Perlitom nebol celkom rovný a jednotlivé panely EPS neboli presne v rovine,
    po vytvrdnutí perlitu sa urobili praskliny.
    Na niektorých miestach pri našliapnutí sa v praskline vytvára malý mini priehyb cca 1 mm – tam kde sú vedľa seba uložené bloky EPS.

    Celú podlahu chcem zaliať niv. (Murexin ST 12) v dvoch vrstvách.

    Postup:

    – penetrácia Murexin D7
    1.) hrúbka 8 mm pridané Glassfaser (vrece Glassfaser na 25 Kg ST 12) celková váha cca 150 kg/21 m
    2 týždne – zretie
    – penetrácia Murexin D7
    2.) hrúbka 4 mm pridané Glassfaser váha cca 75 kg/21 m

    Vlákno Glassfaser by som chcel použiť s úmyslom aby prvá vrstva NIV. bola odolnejšia práve na tie mini priehyby
    a spevnila podlahu ako celok.
    Druhá vrstva by už vlákno neobsahovala a len by vytvorila finálnu rovinnosť podkladu.

    Na takto urobený podklad – by som dal parkety 30×2,5×2 cm (buk) celoplošné lepenie.
    ——————————————————————————————-

    Aj keď je to drahý materiál – mal som ho v plane použiť do Nivelačky – bohužiaľ odpoveď predajcu tohto materiálu vlákien ma od toho odradila:
    —————————————————————————————–
    “ nesmysl a ruce od toho! nivelacka vyzaduje pevny a nosny podklad, coz se neslucuje s polystyrenem ani perlitem!!!

    Vlakna do sterek zlepsuji pevnost v tahu za ohybu, tj. na drevenych podkladech.
    —————————————————————————————–

    Mám ešte výškovo cca 15 mm.
    Je lepšie použiť anhydritový poter povedzme 10 mm plus sieťovina na spevnenie a až na to finálne nivelačku 5 mm?
    Samotné parkety ak sa pozakladajú a celoplošne nalepia by to mohli spevniť – vaňa by sa chodením vytvoriť nemala.
    Ďakujem za odpoveď.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Pozdravujem,

      nie je to moc šťastné riešenie, presne ako hovorí pán od murexinu, problémom je polystyrén a perlit na ňom. Pokiaľ by ste od začiatku išli s perlitom na tých 12 cm a následne ho prelejete 1 cm vysokopevnou nivelačnou stierkou tak by to bol lepší podklad ako to čo ste spravili. Polystyrén ako podklad na vyteplenie je OK, ale naň musí ísť 7 cm riadneho poteru, teda anhydrid alebo cementový. Perlit totiž nemá dostatočné pevnosti.
      Možno táto vaša skladba vám fungovať bude, ale nie je to štandardne pripravený podklad na celoplošné lepenie masívnych parkiet. Máte to hop alebo trop. Ak je možnosť zmeniť typ drevenej podlahy tak doporučujem ísť do veľkoplošného dreva, ktoré sa pokladá na plávajúco. Teda radím použiť plávajúci typ pokládky.

      Prajem pekný deň

      • blank
        Imre says:

        Dobrý deň pán Šoška,
        ďakujem za odpoveď.

        Dotyčný čo komentoval použitie vlákien, je z BOSTIX – CZ.
        píše – „tj. na drevenych podkladech“ – drevené podklady podľa mňa pružia – rovnako ako EPS 150 čo som použil ako podklad pod perlit – to pruženie je len niekde a sú to malé hodnoty do 1 mm.

        Tým vláknom som to chcel len poistiť, rozmýšľaľ som ešte nad sieťkou oko 10×10 mm.

        K pevnosti perlitu – paradoxy (z praxe) …
        Jednu izbu som robil na tri zábery – tri dni. (2 izby)
        Použil som tri rôzne cementy samozrejme všetky triedy 32,5 (nepoznačil som si značky – kde ktorý) – každú miešačku som vedroval – na presno. V jednej izbe som v strednom zábere ušiel výškovo cca 5 mm – že to zbrúsim flexou – tvrdým oceľ. „kartáčom“ – v žiadnom prípade… (rozdiel v tvrdosti perlitu (500 podľa rozpisu) oproti druhej izbe značný) toľko k cementu…

        Bohužial 7 cm riadneho poteru by ihneď po jeho aplikovaní s vodou malo kľudne 2 t (kedže viem presne koľko vážila škvára, hobra a parkety) – bolo by to o dosť viac, ako celá pôvodná podlaha.

        Bohužiaľ už mám načistených 70 m parkiet (r.v.1940).

        Mám len dilemu či NIV. liať na 2x po cca 6mm ( s penetráciou prvej vrstvy) alebo to zrovnať jednou vrstvou 12 mm. Táto 12 mm platňa sama o sebe bude mať cca 280 kg…

        Aké máte skúsenosti so sieťovinou do NIV ?

        PS
        Váš postup na 12 cm je určite správny – neboli by tie prasklinky. Dalo by sa to betónovať perlitom na 2 x.

        • Avatar photo
          Šoška Milan says:

          Zdravím,

          pokiaľ je to možné tak by som to lial na jeden krát. Ja nepoužívam vlákna ktoré sa primiešavajú do nivelačnej stierky, používam sklenné rúno RR201 UZIN, ktoré sa prestrie ako podložka a na rúno sa leje stierka. Stierka zlepené vlásočnice rozpustí, teda rúno sa akoby rozpadne na vlásočnice a tým sa stierka vyarmuje v celej hrúbke. Neviem či ste ma pochopili, ale ťažko sa to popisuje slovami.

          Pekný deň

  39. blank
    Imre says:

    Váš postup použitia sklených vlákien – rúna – máte uvedený na stránke – aj obrázky. Rozumiem – len to sypané stojí možno tretinu z ceny rúna – menší komplikátor sypaného je miešanie. Nakydám to teda naraz (bez vlákien – nech si ich v Brne vylejú na „drevený podklad“) – prihodím radšej 2 – 3 mm na hrúbke, bude to hop alebo trop.

    Pekný deň.

  40. blank
    Imre says:

    Zdravím pán Šoška,
    nakydal som to ako som napísal – zhruba.

    -2 kalfasy 90 l, dvaja miešači a ja ako výpomoc nestíhali…
    -10 vriec Murexin ST 12, 2 vrecia krem. piesok 0,3 – 1,2
    -jež 25cm na 2,5m (dôležité aby bola tyč dlhá) jež by bol ideálny 75 cm
    rozpis na kalfas: 3 vrecia ST 12, 15 kg piesku, 21 l H2O (1,5 l nad doporučené množstvo – kompenzoval som piesok)

    – perlitbetón vysávaný 2x
    – nazákladovaný LF1 (nariedený 1:1 s H2O)
    – počiatočná vlhkosť v byte 52 %
    – teplota 21
    – izbu som zatemnil

    Izbu som robil na 3 zábery – 3 kalfasy
    – podarilo sa mi to rozlievať a rovnať ježom tak, že mi nevznikli prechody z nadpájania jednotlivých kalfasov.
    – dával som vrstvu od 10 mm do 12 mm (na 1/2 m (pri prahu) som skúsil čo znesie ten materiál dal som 3 cm kde bola lokálna preliačina).
    – 21 m mi trvalo cca 3 hod

    Pukliny sa mi zatiaľ neobjavili.
    Vlhkosť stúpla na 70 %
    Rovinnosť v 2/3 izby je pri meraní 180 vodováhou (OK) – bublina úplne v strede v každom smere položenia (bez ločkania vod. na podlahe)
    lepšia ako predpísaná 2mm na 2m.
    Tvrdosť je dobrá ale to potrvá kým dosiahne aspoň 90% mesiac dva…

    v 1/3 izby (6m) som nižšie (od 3 do 5 mm)
    – zameriam – nakreslím obrys nerovnosti a vylejem na to 2 vrecia ST 12 ale už bez piesku – urobí to zrkadlo
    – nazákladujem to predtým Murexin D4

    – pôvodne som to chcel preliať čistou ST 12 na zrkadlo po zavädnutí pvej nivelácie cca (1,5 hod) ale to nešlo. Nivelačka sa okamžitie viazala na póry do perlitu – nedalo sa po tom dobre chodiť…

    Robiť to na kolene svojpomocne sú galeje.
    Ideálne by bolo čerpať to oknom hadicou dvaja by odvzdušňovali (širokým valcom) a za 15 minút sú hotoví s robotou.
    Alebo – keď už svojpommocne -mať 4 kalfasy a 6 ľudí na miešanie – aby to šlo v jednom kroku (pri hrúbke 15 mm na 20 m).

    Dúfam, že to dobre previazalo s perlitom a bude to dobre prenášať tlak (doska má 300kg bez vody) – prasklinky by mi ani nevadili – idú na to parkety.
    Teraz musím čakať na požadovanú vlhosť pre parkety…

    Majte sa

  41. blank
    Miroslava says:

    Dobry vecer pan ŠOŠKA
    Chcela by som sa poradit.
    Name cca 70 rocny dom prisli smena kopu problemov. No teraz by sme chceli vyriesit chlad od podlahy ale aj celkovo v prednych izbach ktore su podpivnicene strop pivnic su murovane klenby tehla beton. Zvrchu podlaka je šotolina v drevenych tramoch a na vrchu je podlaha z červeneho smreku bez perodrazky ktoru sme vybrusili a je krasna ako vcera polozena .neradi by sme ju poskodili . Ako by ste takuto podlahu zateplili

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,

      podlahu dokážete zatepliť iba tak, že všetko rozoberiete, teda mám na mysli ten červený smrek, potom vyhodíte násyp čo je medzi trámami a tento materiál nahradíte zateplením, čo môže byť napríklad podlahová vata, polystyrén alebo drevený granulát Cemwood. Následne opäť položíte smrekové dosky.
      Pokiaľ sú niektoré izby podpivničené tak by stálo za zváženie zatepliť strop pivnice. Určite by to tiež pomohlo. Tam by postačoval polystyrén.
      Viac vám neporadím.

      Pozdravujem a držím palce.

  42. blank
    Peter says:

    Zdravím vás,
    rád by som vedel Váš názor a tiež poprosil o dobrú radu, ak je to možné.
    Mám problém v tom že realizujeme rekonštrukciu podlahy v historickej budove a je tam povolená iba suchá cesta renovácie podlahy.Bola tam konštrukcia s trámov a škvara.Všetko sa odstránilo a teraz nám výška podlahy potrebnej na vyplnenie pohybuje cca.3-11cm!
    Je to pomerne dosť m2 a je to finančne dosť náročné pre nás po prepočítaní napríklad na systém Liapor.
    Taktiež je to limitované výškou možného podsypu materiálu.Musíme dodržať váhu toho čo sme odstránili (škvaru) iným materiálom.
    Vedeli by ste mi poradiť lacnejšiu cestu, možno ste sa s niečim podobným v minulosti stretli?
    Ďakujem
    Peter

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,

      pri vašom probléme nemáte moc možnosti. Buď to zrovnáte dreveným roštom, čo bude veľmi náročné na pracnosť nakoľko vám výška lieta od 3 cm – 11 cm, teda strávite pri tom hrozne veľa času. Medzi rošt dáte izoláciu a na rošt osb dosky. Druhá varianta je tak ako píšete, suchým násypom čo je podstatne drahší variant akurát na vašom mieste by som to určite neriešil cez liapor ale keď už tak cez drevený granulát CEMWOOD. Problém je, že vám sa už zdá drahé riešenie od liaporu, ale cemwood je ešte drahší. Takže keď to zhrniem nezostáva vám nič iné iba drevený rošt s ktorým sa musíte riadne vyhrať. Pokiaľ sa rozhodnete pre rošt tak ho nedávajte viac od seba ako 30 – 33 cm aby sa vám potom osb doska neprehýbala.

      Pozdravujem

        • blank
          Lukáš says:

          Pekný deň,
          rád by som sa spýtal prečo v tomto prípade neodporúčate Lipaor? Poprípade iný podsyp ako Fermacell alebo expandovaný perlit? Pýtam sa lebo riešime podobný problém.. výška podlahy síce až tak nelieta, ale potrebujeme dorovnať škváru nakoľko ju nechceme celú odstráňovať a zvažujeme tieto tri možnosti. Ďakujem pekne!

          • Avatar photo
            Šoška Milan says:

            Zdravím,
            je kopec ľudí, čo zrovnávali podlahy liaporom a možno im to funguje, ale ja by som si to na podlahu nedal, pretože sa nejedná o stabilný podklad, pretože liapor su v podstate malé guličky a tie sa do seba nevedia zakliesniť a vytvoriť tak stabilný podklad. Ďalšia vec s ktorou som sa stretol, že pri chodení po podlahe ktorá bola dvihnutá liaporom alebo nasypom rigidur podlaha vydávala nežiadúce zvuky, ktoré vytvárali guličky či kamienky v prípade rigiduru pri tom ako sa o seba treli. Takže keď to skrátim, tak liapor je lacné riešenie, a nemôžete od neho čakať zázraky. Samozrejme účel splní, ale otázka znie na ako dlho, pretože tu časom hrozí aj jeho preliačenie.
            Prajem pekný deň

  43. blank
    Tomáš says:

    Dobrý deň prajem, v staršom byte chceme rekonštruovať podlahu. Po vytrhani parkiet sme našli , drevené dosky, pod doskami 10 cm vysoké a hrubé trámy uložené cca 80 cm od seba a medzi tým skvara. Pod skvarou je betónový poter. Chcel by som jak skvaru tak aj trámy s doskami vyhodiť a celé nahradiť . Náhrada by bola polystyrénové dosky asi Esp150 a nato dať 2 vrstvy OSB dosiek v hrúbke 15 a 15 mm s perodrazkou + lepené navzájom. Finálne podložka pod plávajúcu podlahu v hrúbke 3 mm a Vinylova podlaha. Myslite si prosím , že táto úvaha je OK?, ďakujem

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Zdravím,

      v celku by to mohlo fungovať, ale určite treba dať na spodok pod polystyrén parozábranu, teda izoláciu proti vlhkosti. To či zvolíte hrubšiu igelitovú fóliu alebo natavenú ipu už nechám na vás. A doplnil by som pod osb dosky ešte podložku, kľudne môže byť taká akú použijete pod laminátovú podlahu. Polystyrén musí byť podlahový, teda tvrdený.
      Iné výhrady by som nemal.

      Pozdravujem

      • blank
        Tomáš says:

        Dobrý deň,ďakujem pekne za informáciu.
        To znamená,že postup by mal byť nasledujúci:prvá vrstva fólia,druha vrstva polystyrén EPS 150 ,tretia vrstva podložka pod parkety, štvrtá vrstva a piata vrstva OSB dosky krížom lepene hrúbky 15mm, šiesta vrstva podložka pod parkety a finálne vinylova podlaha. Je to tak ok?
        Veľmi pekne ďakujem za radu.

  44. blank
    Tom says:

    Dobry den.
    Mam betonovu podlahu v miestnosti nad nevyhrievanym sklepom. Je mozne polozit na podlahu styrodurC a na ten plavajucu podlahu s izolaciou bez dalsieho poteru alebo osb dosiek?
    A dalej, je mozne polozit styrodur a na to dlazbu, v kuchyni a v chodbe?
    dakujem

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,

      tak táto vaša kombinácia je bohužiaľ vražedná a určite vám ju neodporúčam. Pokiaľ máte riadne rovný podklad teda +- 2mm na 2 bm tak teoreticky by ste mohli použiť styrodur, ale každopádne je nutné naň určite položiť nejakú roznášajúcu vrstvu ako sú osb dosky, cemento sádrové dosky alebo poter. Priamo na styrodur podlaha ísť nemôže a už vôbec nie dlažba.

      Zdravím.

        • Avatar photo
          Šoška Milan says:

          Zdravím,
          omlúvam sa za neskoršiu odpoveď z dôvodu zaneprázdnenia. Polystyrén môžete dať na spodok na podlahu avšak musí byť určený na podlahy, musí mať väčšiu hustotu. Na polystyrén by som dal separačnú podložku, napríklad takú čo ide pod laminátové podlahy a následne by som v dvoch vrstvách doporučoval položiť osb dosku hrúbky 15 mm pero-drážku. Osb dosky samozrejme položi kolmo na seba + zlepiť + zoskrutkovať.

          Pozdravujem

  45. blank
    Marcel says:

    Dobry den,

    Chcel by som sa opytat na moznost vyrovnania 4cm podlahy. Pod podlahou aktualnou je skvarova folia a podtym nejaky typ odlahceneho betonu mam pocit.
    Rozmyslali sme nad 3,5 cm uzin914 a potom 0,5 cm nivelacka.

    Je to mozne takto urobit? Ake ine lacne riesenie by ste videli vy?
    Cenovo mi to vyslo 380 eur len uzin bez nivelaku pocital som spravne?
    Dakujem za odpoved radu

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Zdravím

      toto riešenie ako ste mi napísali je v podstate kvalitné riešenie. Vy ste narátali iba odľahčený poter ale treba prirátať sklotextilné rúno RR201 a nivelačná stierka musí ísť na odľahčený poter v min. hrúbke 1cm. Celá takáto sranda vás stojí na 1 m2 okolo 50-55 EUR na meter štvorcový bez práce.

      Pozdravujem

  46. blank
    Simona Súkeniková says:

    Dobrý večer,
    rozhodli sme sa prerobiť podlahu v starom rodinnom dome , jej zloženie je teraz piesok, hranoly so škvarou a na tom drevená podlahovina, ktorá nie je úplne rovná a na jednom mieste je viac vychodená. Chcela by som sa opýtať , či je možné novú podlahu pokladať na túto pôvodnú a niečim vyrovnať tú priehlbinu. Či existuje nejaká pružná podložka ,ktorá by sa tma mohla pouzit, v mieste priehlbiny napriklad v dvoch vrstvách.
    Vopred ďakujem

  47. blank
    Zoltán says:

    Dobrý deň.

    Plánujem prerábku 3.izbového bytu ( 86 m2 ). Chcem prerobiť kompletnú elektriku, nové stierky a dať zvukovú ízoláciu stropu a podlahy. Momentálne je v celom byte na podlahe linoleum. V hre sú 2 verzie : 1) ostane pôvodná dispozícia, ale chcem vyrovnať a zvukovo odizolovať podlahu. 2) z 3 izbového bytu sa urobí 4 izbový. Kúpeľňa sa premiestní do veľkej predsiene, kuchyňa sa dá do obývačky a na mieste pôvodnej kuchyňe vznikne 4.izba. Vodár odhadol + 10 cm navýšenie podlahy v predsieni kvôli vode a odpadu.

    Aké riešenie odporúčate na zvukovú izoláciu a vyrovnanie podlahy do roviny?Aká by bola cena materiálu a práce? Chcem dlhodobé riešenie a radšej použijem odporúčané (kvalitné) materiály, ako zase prerábať o pár rokov. Aj ostatné izby by sa zdvihli cca 6-8 cm (podľa nutnosti), akú výšku a skladbu odporúčate ? Chcem mať laminátové podlahy v celom byte až na chodbu, kde by som chcel dať keram.dlažbu. Navrhovali mi od poteru, tvrdeného polystyrénu až po minerálnú vlnu všetko…

    Ďakujem pekne za odpoveď a radu.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Zdravím
      v prvom rade tu je otázka, či to premiestnenie kúpeľne stojí za to v porovnaní s investíciou do navyšovania podlahy. Ďalšou otázkou by bolo, či budete podlahy navyšovať v celej ploche bytu alebo iba v predsieni. Videl som byty kde bol priznaný schod presne kvôli odpadu, ale poviem na rovinu nevyzeralo to boh vie ako. Dnes je skôr tendencia robiť bezbariérové bývanie ako si dávať pod nohy prekážky.
      Takže môj názor k navýšeniu podlahy. Vzhľadom na to, že ste v bytovke, určite odpadáva klasický poter, pretože má veľkú váhu a dlho zreje. Teda na to aby ste ho tam mohli použiť je nutné statický posudok na zaťaženie vašej podlahy.
      Máte možnosť ísť teda jedine do odľahčenej varianty, ktorú by som rozdelil na mokrú a suchú. Mokrý variant je odľahčený poter a suchý variant je vysypať podlahu ekologickým dreveným granulátom CEMWOOD v ktorom viete ťahať všetky rozvody. Obe odľahčené varianty pokiaľ sa bavíme o kvalitných veciach stoja zhruba rovnako a vaša investícia by sa hýbala cca okolo 50,- EUR / m2 iba za materiál bez práce, teda svojpomocnou cestou. Možno by som povedal, že odľahčený poter pokiaľ by ste išli do značky UZIN by vás vyšiel asi o niečo drahšie. S robotou sa budete hýbať v rozpätí od 15 – 30 EUR / m2 v závislosti od toho na akú partiu natrafíte. Na vašom mieste by som zvažoval asi ten granulát CEMWOOD CW2000 keďže vrchná podlaha má byť laminát. Bolo by to pre vás dobré a aj rýchle riešenie.
      Pozdravujem

      • blank
        Zoltán says:

        Ďakujem za odpoveď.
        To premiestnenie ešte zvažujem…presne či sa oplatí takáto ,,lacná a nenáročná ,, varianta 4ej izby. Statický posudok sa bude robiť tak či tak, presun stien a dverí. Určite nechcem schod v byte, max 1-2 cm čo sa dá riešiť s prechodovou lištou. Najviac sa mi pozdáva varianta Cemwood. Treba na to dávať OSB dosku v 2 vrstvách a zlepiť ich? Na to sa hneď dáva plávajúca podlaha, alebo sa dáva ešte niečo na odhlučnenie hluku?

        ps. poznáte odboríkov na realizáciu v okolí GA ? Viem tu niekde kúpiť Cemwood?

        Ďakujem veľmi pekne.

        Ďakujem.

        • Avatar photo
          Šoška Milan says:

          Zdravím,
          áno na násyp Cemwood idú ešte dve vrstvy osb dosiek a na to môže ísť laminátová podlaha. Na odhlučnenie už nemusíte dávať do podlahy nič, pretože samotný drevený granulát má veľmi dobré protihlučné a izolačné vlastnosti.
          Pokiaľ budete chcieť granulát, tak čo viem v okolí Galanty nie je žiadny predajca. Viem vám granulát dodať priamo na vašu adresu. Cena za dopravu sa od 20 balení neúčtuje. Čo sa týka realizácie, tak tu vám viem zabezpečiť ja osobne.
          Však uvidíte ako sa nakoniec rozhodnete.
          Pozdravujem

  48. blank
    Peter says:

    Dobry den, ja som to vyriesil tak, ze som vyhodil stare znicene parkety a aj to co bolo pod tym (nejake „dosky“) a nasledne som skvaru zalial betonom o vyske asi 10 cm – samozrejme s karirohozami. Spravil som zle ? Uz je to tak asi 2r (od vtedy som mal ine priority a ten byt som neriesil) a vsetko je ok, nic popraskane, vsetko drzi, skvara zaliata, takze do vzduchu sa nic nebude uvolnovat.

    Na beton este planujem polozit nejaky 8mm izopanel resp. tu protihlukovu a tlmiacu podlzoku a na to este tu tenku podlzoku co sa dava finalne pod plavajucu podlahu. Snad som som to nedokefril a posluzi 🙂 Dakujem za odpoved.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Zdravím,
      môže byť, fungovať by to malo. Len ste zbytočne zaťažili konštrukciu bytu, či domu resp. bytovky. Pokiaľ by to každý spravil vo vašej bytovke, tak by sa mohla staticky narušiť. Preto je lepšie takéto zásahy a zaťaženia podlahovej konštrukcie konzultovať so statikom.
      Pekný deň prajem

  49. blank
    Erik says:

    Dobry den,

    chystam sa zrekonstruovat drevenu podlahu v obyvacke. Chcem sa uplne zbavit skvary / asfaltu ktora je pod parketami. Nasledne odfrezovat cast betonu z dovodu vyrovnania a dalej nivelizovat. Potom polozit drevene parkety naspat.

    Chcel by som poprosit o radu ci je takyto postup v poriadku a ci su nejake spol. resp. zivnostnici, ktori sa zaoberaju odstranenim skvary / asvaltu otrieskavanim alebo nieco pod.

    Za odpoved velmi krasne dakujem.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Zdravím,
      tak s demontážou a odstránením škváry zrejme nebude problém, ale odfrézovanie či otriskanie asfaltu tak v tom už vidím problém, lebo fakt netuším kto by vám to vedel zabezpečiť. Ďalší postup nivelovanie a následné lepenie pôvodných parkiet je v pohode. Len sa vás chcem spýtať, že keď vyhodíte škváru tak s podlahou dosť výrazne klesnete, ale nivelačná stierka vám podlahu nedorovná do pôvodnej výšky. Iba ma napadlo, či to máte správne vymyslené, aby ste nemali príliš veľké výškové rozdiely medzi miestnosťami alebo chodbou.
      Pozdravujem

      • blank
        Erik says:

        Dobry den p. Soska,

        dakujem velmi pekne za odpoved velmi si to Vazim.

        Z frezovania niesom ani ja velmi nadseny avsak ide o tehlovy byt a rusil som jednu priecku aby som vytvoril jednu vacsiu miestnost. Je tam znacny rozdiel vo vyske podlah v mieste kde bol povodne mur, preto dufam ze sa to spravi prave odfrezovanim.

        Naozaj je problem najst niekoho, kto sa takymito sluzbami zaobera, po dlhom hladani som nasiel doposial len 1 spol. a to z Popradu takze tak vzniknu znacne naklady s dopravou kedze som z KE. Avsak chcem to mat spravene poriadne nech to vydrzi nejaky ten rok.

        Dakujem za upozornenie na vyskove rozdieli, budem si to musiet nejako ustriehnut a premysliet.

        Este raz dakujem.

        S pozdravom,
        Erik

  50. blank
    Patrik says:

    Dobry den,

    chcem Vas poprosit o radu.
    Prerabam starsi rodinny dom a na poschodi mam problem s nerovnou podlahou.
    Omietky su hotove, steny pomalovane. Nerovnost je cca 3 cm v porovnani najnizsieho a najvyssieho bodu. Jedna sa o plochu cca 65 m2.

    Rozmyslam nad dvoma rieseniami.
    1. Nivelak
    2. Cemwood a na to jedna Osb doska.

    Co si o tom myslite? Ktore riesenie je lepsie? Aka je cca cena Cemwood-u a kde sa to da kupit?

    Dakujem za Vasu odpoved.

    Patrik

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,
      obe varianty, ktoré spomínate sú správne. Rozdiel medzi nimi je, že jeden proces je suchý, a druhý je mokrý. Už vy sa musíte rozhodnúť čo je pre vás priaznivejšie. Zrejme bude rozhodovať aj cena, len pri vašej zákazke sa bohužiaľ nedá presne vyrátať cena dopredu, pretože nikto neviem koľko sa tam v skutočnosti minie materiálu.
      Pri suchom procese je výhoda, že pokiaľ ste priemerne zručný tak si to viete urobiť vo vlastnej réžii, čím ušetríte za prácu. Pri suchom procese vás netlačí čas, takže v kľude sa môžete hrať s vyrovnávaním. Pri mokrom procese musíte mať dostatočné zručnosti s vylievaním stierok a ste tu limitovaný časom spracovania nivelačnej stierky.
      Cemwood vám viem dodať, budete potrebovať cca 25-30 vriec, cena jedného vreca je cca 15,- EUR bez DPH
      Pozdravujem

  51. blank
    Mário says:

    Dobrý deň,

    chcel by som sa opýtať, idem prerábať starý byt, podlaha je tvorená drevenou dlážkou, ktorá je na škvare.

    Jedna alternatíva je dlážku aj škvaru vyhodit, ale v rámci šetrenia, bolo by možné na túto dlážku položit Cemwood a plávajúcu podlahu?

    Aká by bola približne cena na meter štvorcový?

    Ďakujem vopred za odpoveď.

    Mário

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Zdravím,
      pokiaľ máte pôvodnú dlážku krivú, tak ju viete zrovnať materiálom Cemwood, avšak na cemwood musí ísť roznášacia vrstva v podobe osb dosky prípadne hobry. Treba teda rátať, že podlaha sa vám zdvihne o násyp cemwood + o osb dosku alebo hobru 2cm.
      Cenu vám neviem povedať, pretože neviem aký objem teda akú výšku by ste sypali s Cemwood-om. Jedno vrece násypu jemnej frakcie, ktorá sa dá sypať do max. výšky 4cm stojí cca 15,- bez DPH. Z jedného vreca viete vysypať 1m2 do výšky 5cm. Ak by ste teda sypali iba niečo okolo 2,5 cm tak z jedného vreca zrovnáte 2m2.
      Pozdravujem

  52. blank
    Viktor says:

    Zdravim. Prosim Vas o radu.
    Kupili sme stary asi 60 ročný dom. Steni vlhly, vsetky sme dali podrezat, odvtedy su ok.
    Na rade su podlahy: skvara, piesok, na hranoloch nabitá palubovka. Do betonu ist nechceme. Aku variantu by ste doporucili? V hre zostali tieto veci: osb, polyester, dreveny rošt.
    Ako naslapnu vrstvu by sme chceli korkovu podlahu

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,

      tak možnosti moc nemáte ak nechcete ísť do poteru. Jedna možnosť je rošt s okami nie väčšími ako 30 cm a na to osb dosky, alebo na nosné trámy dáte záklop a podklad zrovnáte do požadovanej výšky dreveným granulátom CEMWOOD a na tento granulát potom položíte dve vrstvy osb dosiek kolmo na seba.

      Pozdravujem

          • Avatar photo
            Šoška Milan says:

            Priznám sa, že skutočne neviem aký je stav u vás na stavbe, takže ťažko je sa mi vyjadriť aká skladba podlahy je pre vás najvhodnejšia. Ak ste vyhodili pôvodnú drevenú podlahu a zostali vám iba nosné trámy a sú v ako takej rovine, tak na tieto trámy môže dať osb dosky a na ne konečnú podlahu. Ale zas vás chcem upozorniť, že neviem v akej vzdialenosti od seba máte nosné trámy, takže neviem vám povedať, či je lepšie dať osb dosky v dvoch vrstvách alebo stačí v jednej vrstve. Berte to tak, že ja vám len radím na slepo, takže nezaručujem či to v konečnom dôsledku bude bezproblémovo fungovať.
            Pozdravujem

          • blank
            Viktor says:

            Aj palubovka aj tramy išli preč. Trami budu nove vo vzdialenosti 50 cm. Na to nova palubovka. Pod tym vsetkym je piesok. Popripade na ten piesok medzi tímy hranolmy co by som mohol dať? Polyester , nobasil? Dakujem

          • Avatar photo
            Šoška Milan says:

            Zdravím
            Podľa mňa trámy vzdialené od seba 50 cm je príliš veľa, palubovka sa vám bude prehýbať, dajte to aspon na 35 cm a medzi trámy dajte nobasil.
            Pozdravujem

  53. blank
    Roman Darovec says:

    Dobry den…
    Chcem by som Vas poprosit o radu. Mam byt na druhom poschodi rodinneho domu. Podomnou je druhy byt a teda vykurovany priestor. Skladba podlahy ja nasledovna…laminatove parkety, 3 mm mirelon, 15 mm OSB doska perodrazka, 30 mm EPS polystyren drevenny zaklop z dosiek hrubky 24 mm, stropnice z drevennych hranolov 100 x 250 mm s rozostupom 1 m. Podlahou je vedene aj kurenie k radiatorom. Takato skladba podlahy je v izbach, v chodbe, kupelni,WC a v kuchynskom kute je na Styrodure polozena dlazba. S dlazbou nic neplanujem robit, ale cela povodna skladba podlahy v izbach je uplne o nicom…OSB dosky ako roznasacia vrstva v spojoch vrzgaju ako dive a o rovnej podlahe s vyriesenou krocajovou nepriezvunostou sa taktiez neda hovorit. Po tom co som popozeral internet a fora mi prichadzaju do uvahy 3 moznosti:

    1. moznost: Na povodny drevenny zaklop prisrobovat drevenny rost, kde jednotlive rebra budu mat medzi sebou roztec 50 cm, budu polozene rovnobezne so stropnicami a kazda druha bude kotvena priamo ku stropnici. Rebra by som vypodlozil podlozkami z tvrdennej gumy (ake sa pouzivaju na vypodlozenie rostu pod terasami) na vrch rebier by som nalepil gumovu pasku (aka sa pouziva pod sadrokartonove profily). Medzi rebra potom izolaciu z mineralne vaty ako vzduchovu zvukovu nepriezvucnost. Zaklop rostu by som riesil 22 mm OSB doskou s Pero-drazkou. Na to 5 mm hobru a laminat. Rebra rostu budu z hoblovanych drevennych hranolovov hrubych 50 mm s vyskou 30 mm. Ako to bude s krocajovou nepriezvucnostou?
    2. moznost: Okolo stien urobit dilatacnu medzeru a cely zaklop vyrovnat podsypom (Fermacell, Rigidur) s vyskou priblizne 30 mm, kurenie viest v drevennom „kanaly“ (z kazdej strany rurok drevenny hranol po celej trase kurenia v podlahe) ako vypodlozenie roznasacej vrstvy. Roznasaciu vrstvu realizovat z dvoch vrstiev krizom pospajanych OSB dosiek hrubky 15 mm s pero-drazkou. Navrch hobra a laminat.
    3. moznost: Cely zaklop vyrovnat vrstvou 12 mm OSB dosky s per-drazkou a srobovat ju priamo k zaklopu. Prehnutia zaklopu vypodlozit kusakmi starej plavacky, tenkymi doskami. Na to 20 mm izolacia Steprock HD a roznasacia vrstva s dvoma vrstvami 15 mm OSB dosiek.
    Bohuzial som silne limitovany vyskou dlazby, ktora je od zaklopu cca 55 mm a nechcem podlahu dvihnut prilis aby nebol prilius velky skok medzi laminatom a dlazbou (maximalne 20 mm). Aka moznost sa Vam pozdava najviac alebo co by ste mi navrhol. Za odpoved vopred dakujem.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Zdravím vás,
      tak po prečítaní vášho príspevku by som sa ja priklonil k tej prvej variante. Vysvetlím prečo. V druhej variante mi vadí ten podsyp z toho fúkaného kameňa, pretože tento podsyp vydáva zvuky, keď sa jednotlivé kamienky o seba trú. Ja som s týmto podsypom nikdy nerobil a ani robiť nebudem, pretože som takéto podlahy rozoberal, práve z tohto dôvodu, že zákazníkom vadil zvuk ktorý to vydávalo. Pre mňa hlavný problém tohto podsypu je, že sú to tzv. kamienky guličkovitého tvaru, ktoré sa navzájom nedokážu do seba zakliesniť resp. previazať a tým pádom nikdy nemôžu vytvoriť pevný a stabilný podklad. Kľudne to môžem prirovnať k tomu ako keď sa dieťa pustí po šmykľavke do bazéna plného umelohmotných loptičiek. Jednoducho sa po dopade ponorí do týchto guličiek, takže čokoľvek oválneho tvaru nikdy nevytvorí stabilný a pevný podklad. Tá vaša prvá varianta má hlavu a pätu, choďte do nej a držím palce pri realizácii.
      Pozdravujem

  54. blank
    Renáta says:

    Dobrý deň, chcem vás poprosiť o radu… v rodinnom dome, na prízemi, máme klasicý betón a na ňom pvc gumu, chceli by sme tam nalepiť drevené parkety. Je možné ich nalepiť na gumu, alebo je lepšie gumu dať preč? Potrebujeme dať niečo pod parkety, nejakú inú izoláciu… a aké lepidlo by bolo dobré použiť.
    Ďakujem.
    Renáta

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,
      Drevená podlaha sa nesmie lepiť na gumu či lino. Je nutné gumu odstrániť, podklad správne napenetrovať, zrovnať nivelačnou stierkou určenou pod drevené podlahy, teda s vysokou pevnosťou a následne nalepiť drevenú podlahu. Lepidlo odporúčam UZIN MK 95, alebo aj iné od tejto značky, podľa toho aká drevená podlaha sa pôjde lepiť.
      Pozdravujem

  55. blank
    rolo says:

    Dobrý deň, kupujem 43 ročný dom: prízemie v podstate technické miestnosti -garáž, kotolňa, práčovňa a letná kuchyňa. Poschodie má na podlahe drevené dubové foršty na hranoloch a pod tým škvára. Podlahy sú v dobrom stave ale občas vŕzgajú, chcel by som ich zachrániť a škváru vybrať, dať tam polystyrén, na to samolepiacu hliníkovú fóliu a naťahať 16mm podlahové kúrenie na ktoré by som vrátil tú dubovú podlahu, ak by sa mi ju ale nepodarilo zachrániť tak by som na hranoli dal OSB a potom laminátovú podlahu. Videl som pár suchých podlahových kúrení a myslím že tie hliníkové konštrukcie sú zbytočne predražené, v Čechách som robil na stavbe a tam dávali dubové podlahy priamo na to suché podlahové kúrenie ale vraj tam musí byť teplota max 26 stupňov tak neviem či to nedoladiť ešte radiátormi v izbách? Viem, že to je možno sci-fi ale finančne mi to takto vychádza najlepšie.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,
      dlažba na cemwood, nie je moc šťastné riešenie, ale ak by ste do tejto varianty predsa nakoniec šli, tak musíte dať na cemwood určite dve vrstvy osb dosky a na túto osb dosku budete dlažbu lepiť lepidlom určeným na parkety, najlepšie nejaký čistý polyuretán. Parketové lepidla sú elastické. Cementové lepidlo na dlažbu by vám časom popraskalo a dlažba by poodskakovala časom.
      Pozdravujem

  56. blank
    Lukáš says:

    Zdravím, rekonštruujem byt v ktorom sa nachádzajú drevené parkety lepené na asfalt. Pri demontáži som zistil, že podklad je popraskaný a drobí sa. Miestami vyzerá ako keby bol navlhnutý. Viete mi poradiť postup ako to vyriešiť. V prípade potreby viem doložiť foto dokumenty.
    S pozdravom L. K

  57. blank
    Roman Darovec says:

    Zdravim Vas pan Soska…
    Mam na Vas jednu otazku ohladom kotvenia rebier drevenneho rostu k drevennym stropniciam. Akymi vrutmi treba kotvit rebra rostu k stropniciam a do akej hlbky? Zlozenie je nasledovne…hoblovany hranol hrubky 24mm (rebro rostu), gumenne podlozky hrubky 0,5 az 2 cm (zalezi od nerovnosti podlahy), zaklopova doska hrubky 24mm, stropnica hrubky 240mm. Vychadza mi to na vrut cca 6 x 100mm az 6 x 120mm z ciastocnym zavitom aby aspon 40 mm zavitu bolo v stropnici. Moze to byt? A aky druh vrutov pouzivate? A posledna otazka…nebolo by lepsie to vzajomne este lepit napriklad mamutom? Dakujem pekne za odpoved.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Zdravím,
      tie vrúty môžu byť kľudne také ako píšete a ak môžem ešte poradiť, tak by som zvolil taký závit alebo hrot vrútu, ktorý si cestu do dreva predvrtáva. Zabránite tým tomu aby vám rošt praskol resp. ho rozštiepilo. Alebo ak budete mať klasické vrúty tak si diery predvrtajte.
      Pekný deň.

  58. blank
    Richard Kurta says:

    Dobry den,chcel by som sa spytat na skladbu podlahy,teraz mam parkety,hobru skvaru a betonovu dosku,clovek co my pojde prerabat byt tak my povedal ze staci vybrat parkety a hobru a na to pojde folia a poter so sklennym vlaknom v hrubke asi 4-6 cm,na to pojde podlozka aj drevenna podlaha quick step,statik my povedal ze by to bolo v pohode,tak neviem ci mam vyhodit aj tu skvaru a nahradit ju nejakym tvrdenym polystyrenom,bojim sa ze ten poter na skvare sa deformuje,je to byt na 7 poschodi,dakujem za odpoved

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Zdravím,
      pokiaľ vám to statik odobril, tak by to malo byť všetko OK. Škváry ako podkladu by som sa nebál, ja som skôr odporcom škváry z pohľadu zdravia, ja by som škvaru vyhodil iba z tohto dôvodu. Samozrejme vy sa už musíte rozhodnúť podľa seba a navyše všetko niečo stojí. Držím palce s prerábkou.

      Pozdravujem

  59. blank
    Vlaimír says:

    Dobrý deň, chcel by som sa opýtať mám foršne na hranoloch medzi ktorými bola škvára a potrebujem tieto miestnosti zdvihnúť o cca 5 cm tie hranole foršne aj škváru tam chcem nechať len to potrebujem zdvihnúť. Môžem to podľa vás urobiť tak že na to dám podlahový polystyrén a na to osb dosky??? a treba tam dať nejakú izoláciu medzi myslím parozábranu? a treba dať dve vrstvy osb dosiek alebo stačí jedna?Ďakujem za odpoveď

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,
      ja by som to pre istotu zdvihol 5cm hrubým styrodurom a na to by som dal v dvoch vrstvách osb dosky, celoplošne zlepené kolmo na seba. OSB doska pero-drážka ma totižto trošku nešťastný formát a pri položení iba jednej vrstvy má tendenciu časom skorýtkovať. Preto je lepšie dávať dve vrstvy kolmo na seba a ešte to celé celoplošne zlepiť. Vtedy máte záruku že si vytvoríte homogénnu platňu, ktorú vám nebude krútiť a nebude vydávať nežiadúce zvuky.
      Pozdravujem

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň
      Tak vedeli by ste na záver tých 5cm dať aj anhydrit. Akurát treba dodržať správny podklad pod anhydrit, teda ide o to aby ste tam nedali nejaký mäkký polystyrén. S prípravou podkladu pod anhydrit vám určite poradí už partia, ktorá by vám prípadne tento anhydrit dodávala. Ak sa rozhodnete pre anhydrit, tak odporúčam ísť formou sila a nie formou domiešavačov. Pokiaľ pôjdete na anhydrit akoukoľvek plávajúcou podlahou, tak v podstate anhydrit je ideálne riešenie, ale pokiaľ by ste naň išli čokoľvek lepiť tak tu už môže nastať problém, nakoľko na anhydrit je problematické čokoľvek lepiť. V tomto prípade odporúčam anhydrit riadne prebrúsiť a napenetrovať rozpúšťadlovou penetráciou, nie penetráciou na vodnej báze, tie na anhydritoch moc nefungujú.
      Pekný deň

  60. blank
    Miroslav says:

    Dobrý deň ja mam takýto problém v podkroví s podlahou medzi tramami mam vatu a na tom sú len dosky nabité sú tam nerovnosti a neviem sa rozhodnuť do akeho procesu mam ist či do suchecho alebo mokreho ja to potrebujem hlavne odizolovať od hluku a kročajoveho zvuku tak rozmýšlam že tie dosky vyhodim vatu necham na tie tramy dam niejaku izolačnu podložku nato osb dosky bez pero dražky a všetko vysilikonujem a nato odlahčený poter (ekoprostyrén) a nato ešte izolaciu pod plavajucu podlahu splnilo by to moj učel čo myslite?

      • blank
        Miroslav says:

        No mám zase problém s tým že tam je potrebná minimálna hrúbka aspoň 5cm a neviem akú to bude mať komplet zataž moc to zatažovať nechcem kedže je to starší dom aby sa niečo neprihodilo zle tak premyšlam o suchej podlahe nasyp niejaka izolacia a osb dosky mohlo by to niejak tak byt čo by ste radili vy? Aby to nemalo velmi velku zataž ale čo najmenšiu a aby to bolo efektívne voči kročajovemu hluku atd.

        • Avatar photo
          Šoška Milan says:

          Zdravím,
          ak teda máme hovoriť o inej variante ako je odľahčený betón, tak už je len jedna možnosť a to suchá cesta. Záklop dosiek vyspraviť tak aby sa netratil suchý drevený granulát (CEMWOOD) teda násyp. Kľudne môžete dať na záklop napríklad geotextíliu. Následne nasypať násyp a zrovnať ho samozrejme do váhy a na granulát položiť osb dosky pero-drážku a následne finálnu podlahu plávajúcim spôsobom.
          Pozdravujem.

  61. blank
    Peter says:

    Dobrý deň. Chcem prerobiť podlahu v starom dome, je tam drevená podlaha položená na trámoch a je to vyplnené pieskom. Hrúbka zásypu je cez 50 cm. Drevenú podlahu aj trámy chcem vyhodiť ale piesok by som nechcel vynosiť a betónovať nechcem.
    Chcel by som tam dať nové hranoly a medzi to podlahový polystyrén. Potom to zarovnať cemwoodom asi 6 cm nato osb dosky a potom vinylovú podlahu. Je to takto dobre? A prosím Vás čo dať pod polystyrén a akú podložku pod cemwood. Ďakujem za odpoveď.

  62. blank
    Robert says:

    Dobry den, prosim Vas o radu.
    Rekonstruujem 100 rocny dom s kamennymi stenami, vo svahu, ciastocne podpivniceny, nebol zisteny problem s vlhkostou stien.
    Planujeme podlahove kurenie (200mm). Ale je potrebne eliminovat vyskove rozdiely izieb – dorovnat na tu istu uroven.
    Spalna – 260mm (po odstraneni starej podlahy a skvary je tam hlina), Kuchyna – 30az50mm (po odstraneni starej plavacky je tam dlazba na betonovom potere) a Obyvacka – 80az110mm (po odstraneni starej podlahy je tam betonovy poter).
    Otazka: ako by malo vyzerat dorovnanie podlahy pod podlahove kurenie? Je nutne odstranit skvaru zo spalne? Navrhovane riesenie je nopova folia, nato vyskove rozdiely dorovnat podlahovym polystyrenom a zaliat 30-50mm poterom. Vopred dakujem.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,
      vo vašom prípade by tu trebalo urobiť nejaké systémové riešenie, pretože ak dáte rovno na hlinu nopovú foliu tak sa ľahko môže stať, že zemnú vlhkosť zatlačíte do múrov a potom budete mať problém so stenami a už nehovorím o tom, že sa nedoplatíte za kúrenie, pretože budete najskôr sušiť steny a až potom kumulovať teplo v interiéry. Býval som v jednom takom dome, a verte nebolo to moc komfortné a príjemné. Ak idete alebo chcete dať na podlahy parozábranu, tak potom musíte dať celú stavbu podrezať a na podrezanú izoláciu napojiť izolácie podlahové a vytvoriť tak absolútne odizolovanie stavby.
      Pozdravujem

      • blank
        Robert says:

        Dakujem za odpoved. V povodnom stave nebol problem s vlhkostou, zrejme stavba dychala. Ak by som parozabranu vynechal, nechal skvaru na hline (izba je ciastocne podpivnicena) cim by som mohol vyplnit tych 100mm pod podlahove kurenie ktore by malo byt 200mm? V dalsich izbach na betonovy poter moze byt dany polystyren ako eliminacia vyskoveho rozdielu pod podlahove kurenie?

        • Avatar photo
          Šoška Milan says:

          Pozdravujem, ja by som na vašom mieste kontaktoval skôr nejakého projektanta alebo statika. Neviem sa vám vyjadriť k tomu dosť presne pretože tam chcete mať zakomponované podlahové kúrenie a priznám sa s podlahovým vykurovaním na takto starej stavbe som ešte skladbu jednotlivých vrstiev neriešil. Nepodceňoval by som vo vašom prípade skladbu podlahy aby vám nevznikli problémy, ktoré sa môžu ukázať až časom.
          Majte sa

  63. blank
    Eliška says:

    Dobrý večer, v staršom byte vymieňame parkety nakoľko neskutočne vŕzgajú. Vybrali sme ich von, boli lepené smolou na asf. papieri, pod nimi vrstva herakliu (myslím), hlbšie sme sa už nepozerali. Heraklitové platne sú miestami rozdrobené a nerovné (0-15mm). Chcela by som poradiť ako vyrovnať tento podklad nejakým suchým procesom, na vrch pôjde OSB 12mm PD v dvoch vrstvách, položka a lam. podlaha 10 mm. Z časového hľadiska nie je možné vyberať heraklitove dosky ani zalievať ich betónom. Chceli by sme na vyrovnanie použiť niečo ako Fermacell vyrovnávací posyp. Ďakujem za každú radu.

  64. blank
    Martin says:

    Dobrý deň, preštudoval som všetky príspevky ale aj tak by som potreboval trochu poradiť. Prerábam byt, kt. je na 5. poschodí panelového domu, nemám výťah, preto je pre mňa dosť komplikované nosiť materiál nahor. V obývačke a spálni som mal drevené parkety v dosť zlom stave, takže som ich všetky vytrhal a asfalt pod nimi som zoškrabal špachtlou(najhoršia robota) semtam ostali miesta kde je trochu asfaltu ktorý mi nešiel odstrániť. Výškový rozdiel medzi chodbou a izbami je asi tak 3cm,známy mi poradil vyrovnať betón nivelačnou hmotou a na to naukladať podlahovy polystyrén EPS150, na to nejakú fóliu a na to plávajúcu podlahu. Mój nápad bol vyrovnať betón homokom(piesok) v asi 1cm vrstve úplne do roviny a na to dať ten polystyrén. Bol by som skôr za suché riešenie pieskom. Čo si o tom myslíte?
    Ďakujem za radu 🙂

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,
      tak viete podlahu vyrovnať aj pieskom, však nakoniec sa to tak kedysi robilo. Jediné s čím vo vašej skladbe nesúhlasím, tak určite by som laminátovú podlahu nepokladal cez podložku priamo na styrodur či tvrdený polystyrén. Ja by som na polystyrén dal ešte roznášaciu vrstvu vo forme osb dosiek, alebo cemento vláknitých dosiek a až následne by som pokladal laminátové parkety.
      Pozdravujem

  65. blank
    Andrej says:

    Dobrý deň, prosím o radu.
    Mám starší RD, dve izby a kuchyňa, tieto miestnosti majú spolu 60m2 a momentálne sú bez podlahy, ostala tam iba škvara, ktorá pôjde taktiež preč. Dom je suchý a v stenách je staršia izolácia, čo sa týka chodby a WC tam je betónová podlaha. Rád by som išiel do suchého procesu, len neviem presný postup, čo mam uložiť ako prvé na hlinu až po laminátový podlahu? Nerád by som ten dom nejak udusil a cela vlhkosť by šla cez podlahu…
    Ďakujem

  66. blank
    Katka says:

    Dobrý deň.
    V starom RD asi zo 60tych rokov sme v kuchyni vybrali časť podlahy pre uloženie kurenárskych trubiek – popri stene/priečke 4m x 20cm a ešte popri obvodovej stene 1,5m x 20cm. Skladba podlahy je hlina na nej terový papier, nad ním 11 cm škvarobetónu a na ňom 1 cm betónový poter. Zostala ešte rezerva asi 1,5cm-2cm na vrchnú drevenú palubovku. Chcem sa opýtať, čím a ako zaplniť túto drážku s trubkami.
    Ďalšia otázka je, či medzi betónový poter a palubovku ide ešte nejaká vrstva/izolácia – a čo konkrétne by to malo byť?
    Za každú radu vopred ďakujem.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,
      každopádne sa tam snažte vložiť ten vyrezaný terpapier alebo nejakú parozábranu a následne môžete rúrky kľudne obaliť izoláciou (mirelonový návlek) a potom to cele zalejte nejakým rýchloschnúcim poterom. Pod palubovku si kľudne môžete hodiť vrstvu hobry, ktorá vám to trochu vyteplí.
      pozdravujem

  67. blank
    Martin z Martina says:

    Dobrý deň.
    Prosím o Váš názor. Klasika – paneláková izba cca 12m štvorcových, prízemie nad zateplenou pivnicou. Vyhodil som parkety, hobru a škvaru, naspodku je nerovný betónový panel a vodorovné rozvody kúrenia. Moje uvažované riešenie je priečne ustavenie drevených hranolov cca 35-40cm od seba do pásov betónu tak, že každý samostatne vodorovne zrovnám do požadovanej výšky podľa lasera (výška spolu 70mm) . Rozvody kúrenia nechám voľné, prekleniem ich práve drevenými hranolmi. Do takto vytvoreného „roštu“ by som vložil minerálnu vlnu ako zateplenie, navrch prichytil fóliu – parozábranu, položil nosnú vrstvu krížom lepených OSB dosiek 15+15mm, penovú fóliu pod laminát alebo vinyl a nakoniec plávajúcu laminátovú, alebo vinylovú podlahu. Chcel by som dosiahnuť pôvodnú celkovú výšku cca 100mm. Je v tomto riešení nejaký problém, ktorý by nemusel fungovať? Ak nie, odporúčate navrch použiť klik-laminát, alebo nelepený klik-vinyl?
    Ďakujem.

    • blank
      Martin z Martina says:

      Odporučíte mi vhodné zloženie podlahy, ak by som sa rozhodol použiť namiesto dreveného „roštu“ podsyp CEMWOOD? Nosnú vrstvu z OSB alebo CETRIS dosiek? Navrch laminát alebo vinyl? Celková výška podlahy by nemala presiahnuť 11cm. Ďakujem.

      • Avatar photo
        Šoška Milan says:

        Zdravím,
        pokiaľ uvažujete aj nad týmto riešením, tak určite je toto riešenie konfortnejšie na montáž a aj výsledok si myslím, že bude podstatne lepší pokiaľ beriem do úvahy životnosť, resp. dlhodobé používanie. OSB na rošte, alebo samotný rošt vám môže časom vydávať rôzne zvuky, pukanie, praskanie atd.
        Pokiaľ beriem do úvahy cenu, tak určite prvý variant je podstatne lacnejší ako ten s násypom Cemwood.
        Pozdravujem

  68. blank
    Maria Pozmanova says:

    Dobry den, nahodou som natrafila na Vasu stranku , a kedze prave riesim rkeonstrukciu strasieho domceka, mam otazku ohladne rekonstrukcie starej drevenej podlahy v spalni a obyvacke. Podlahu musim vyhodit, pod nou, ako som si vsimla je skvara, tak sa niekedy stavalo. Kvoli setreniu casu nechcem betonovat, citala som o nahrade skvary Cemwoodom, je mozne ho pouzit aj v dome, alebo len v bytovkach? Aky je to material, po jeho vyliati na podlahu sa vytvori nejaky jednoliaty celok, alebo je potrebne ho este niecim spevnit? Ako by som mala postupovat, s pokladkou novej podlahy? Na spodok hydroizolaciu, na to moze ist Cerwood, na ten nechcem OSB dosky, radsej nieco ekologickejsie, citala som o Fermacelle, moze ten ist na cerwood? A na fermacell potom uz finalne drevena podlaha, alebo je to cele zle? Prosim o radu. Dakujem.

  69. blank
    Michal says:

    Dobrý deň. Kúpili sme klasický panelák(parkety, hobra, skvara), pôvodne sme chceli dať len podložku a laminátovu podlahu avšak vo všetkých izbách sa podlaha dosť zvažuje do rohov takže parkety musia ísť preč. Je možné po vybratí parkiet dať ďalšiu vrstvu hobry(aby sa to zrovnalo s chodbou) a na to plávačku? Ďakujem za odpoveď.

  70. blank
    Dominika says:

    Dobry den, chcela by som Vas poprosit o radu. Ideme robit podlahu v podkrovi, podklad su drevené dosky, pod ktorymi su hranoly, palach a zaizolovany sadrokartonovy strop. V podkrovi su velke vyskove rozdiely a mozeme to riesit len suchou cestou. Zaujala ma moznost dreveneho granulatu ale potrebovali by sme velku vrstvu, je mozne dat do najhlbsich miest podlahovy polystyren? Samozrejme, ze prva vrstva by bola geotextilia alebo folia aby material neprepadal medzi dosky, na to by isla vrstva granulatu na zjemnenie nerovnosti, spominany polystyren a zase granulat. Samozrejme na vrch OSB alebo sadrovlaknite dosky. Dakujem za odpoved.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Zdravím,
      áno viete to aj takto urobiť ako píšete, najskôr si jemným granulátom CW100 zrovnajte nerovnosti, dajte vrstvu podlahového polystyrénu i keď ja by som asi použil styrodur a následne môžete znova sypať granulát a ukončiť to roznášacou vrstvou osb, DTD alebo vláknité dosky.
      Pozdravujem

  71. blank
    Kristian says:

    Pekny den, mame byt na 3 poschodi bytoveho domu bez vytahu a konstrukcia podlahy je parkety, hobra a skvara. Parkety a hobruu dame urcite prec, vyrovname skvaru do vodovahy a chcem sa opytat co na to aby to bolo dlhodobo spravne, uvazoval som nad 2x Osb dosky 12mm krizom lepene + na to nivelackou so sklenymi vlaknami cca 1cm, myslite ze je to dostacujuce? Pripadne co by ste robili Vy? Skvaru nechame, kedze s casoveho hladiska aj pracneho je to prilisna praca…

  72. blank
    fero says:

    Dobry den.
    Chcel by som urobit novu podlahu. suchy sposob je sice fajn ale mokry je asi odolnejsi. Ak by som povodny skvarovy podklad nechal iba by som ubral cca 5cm bolo by mozne naniest vrstvu ekostyrenu alebo liaporu odhlaceny beton? ktory materia je vhodnejsi ekostyren alebo odhlachceny liapor beton? ak by som chcel dohlacit podlahu mozem ubrat dalsich 5 -10 cm skvary a tu nahradit polystyrenom na podlahy?? obe variaty by som chcel vyrovnavat nivelackou. aku odporucate.
    Dakujem

  73. blank
    Lukas says:

    Zdravim Milan,
    Chcel by som Vas poziadat o radu. Vymienam podlahu v celom byte, chcem ju dat do roviny a lepit vinyl. Podklad je beton a jedna izba je o cca 4cm nizsie. Prichadza do uvahy iny pristup okrem odhlaceneho betonu a nivelacky? Ak nie, aky je rozdiel medzi UZIN SC 914 TURBO, Ekostyrenom a Liaporom Mix? UZIN vychadza podstatne drahsie ako napr ekostyren (ten ale zase uvadza, ze poter by mal byt aspon 5cm)
    Vdaka

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,
      tak presné rozdiely vám neviem povedať aké sú medzi týmito materiálmi. Hlavný rozdiel je v tom, že uzin máte už kompletne namiešaný a vrecovaný, teda pridáte už iba vodu a rozmiešate + navyše sa jedná o rýchloschnúcu zmes, a ekostyrén si vy musíte dať do nejakého pomeru ekostyrénové guličky s cementovou zmesou. Je to už na vás čo si vyberiete. Áno uzin je drahší materiál. Pod lepený vinyl odporúčam prípravu podkladu mokrou cestou, teda formou odľahčeného poteru + 1cm hrúbka nivelačky.
      Pozdravujem

  74. blank
    Sylvia says:

    Dobrý deň,

    Rada by som Vás požiadala o radu.

    Kupujem panelovy byt spolu s prerabkou na kľúč. V byte boli zničené parkety tie sa vytrhali. Pod nimi bol heraklit(vyzeralo to ako nejaké betónové kocky, niektoré neboli uložené na pevno a pri stúpeni sa kyvali). Pôvodne sa mala vyliať nivelačka a na to plávajúca podlaha.
    To však správca budovy neodporučil, keďže niektoré byty už boli pri inych prerabkach pri liati nivelaku „vytopene“.

    Dali tam na ten herklit, tie medzery v nom vyplnili nejakou penou cim tie hybajuce sa kocky vraj upevnili, na to jednu osb dosku 2cm, na to penovu podložku a plavajucu podlahu.

    Je to takto ok? Mam pocit že tá podlaha na niektorých miestach ako keby „pruži“.
    Je tam nejaké riziko ze vzniknú preliaciny? Alebo sa podlaha začne zvažovať do strany? Prípadne sa zalomi plávajúca? Môže sa začať prehýbať?

    Do jednej z izieb plánujem vstavanú skriňu a bojím sa tej váhy či to takto urobená podlaha zvládne.

    Možno je to len môj pocit a pochybnosť keďže som rátala s nivelakom.

    Myslíte si že to má životnosť aspoň 5-7 rokov?

    V chodbe, kúpeľni a kuchyni bol pod parketami betón a je tam položená dlažba.

    Ďakujem za Váš názor a pomoc.

  75. blank
    Peter says:

    Dobry den,

    Chcel by som nahradit povodne zlozenie (piesok, heraklit) polystyrenbetonom a do neho vlozit 63mm rury rekuperacie. Vysku tejto vrstvy planujem na 9-10cm. Dookola dilatacne pasky. Navrch uz len nivelacku a podlahu.
    1) Moze byt s tymto pristupom nejaky problem?
    2) Je to dost vysoka vrstva?
    3) Treba nejako specialne upravit podklad, aby neprechadzala vlhkost do podlazia pod bytom?

    Velka vdaka za odpovede!

  76. blank
    Alfonz Majerčík says:

    Dobrý deň,

    potrebujem zvýšiť podlahu v byte o 5 cm.Chcem na to použiť podsyp CEMWOOD 1000 – 3 cm , potom OSB dosky 12 mm
    pero – drážka a na to plávajúcu podlahu.Pýtam sa , ako mám OSB dosky ukotviť, alebo poraďte inú skladbu podlahy

    Pozdravujem a ďakujem za radu

  77. blank
    Milan Hudek says:

    Dobrý deň,
    vyhodil som podlahu v byte (parkety, betónový poter, spodná prašná vrstva) a potrebujem naradiť cca 8-10 cm, na spodku je betónová platná s nerovnosťami. Zvažujem použiť lepidlo (vyrovnanie povrchu a pripojenie Styroduru), Styrodur 5cm, betónový poter 3 cm, nivelačka 1cm, dlažba. Aký je Váš názor na túto skladbu? Aký je rozdiel v porovnaní s odľačeným poterom perlitbetónom? Ďakujem.

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,
      voči skladbe nejaké výhrady nemám okrem toho že poter by som ja dal min. 7cm. Avšak vo vašom prípade je to ťažká skladba, teda odporúčam si tento váš zámer nechať odsúhlasiť statikom. Viete keby to urobil každý v bytovke tak by to zrejme nevydržala. Preto sa používajú v bytoch pri naháňaní výšky odľahčené materiály.
      Pozdravujem

      • blank
        milan.hudek says:

        Dobrý deň,
        ďakujem, samozrejme súhlasím, preto som uvažoval max. 3 cm. Ak treba min. 7, tak upustím od tejto myšlienky.
        Potom je asi možnosť suchý proces styrodur + osb dosky, ale skôr by som asi preferoval mokrý proces, resp. odľahčený poter. Preferujete perlit, kermazit, ekostyren alebo niečo iné? Aká je, prosím, vaša odporúčaná alebo obľúbená receptúra na odľahčený poter? Ďakujem.

  78. blank
    milan.hudek says:

    Dobrý deň,
    ďakujem za odpoveď podlahu potrebujem zdvihnúť poter 7cm, potom nivelačka 1 cm na 56m2. Kde by som mohol kúpiť spomínaný materiál, resp. aká je cena? Našiel som len jeden eshop, tam bola 51 eur za 80 L vrece (21kg). Podľa technického listu spotreba 2,6kg/m2 by som potreboval 49 vriec, cena len materiál UZIN SC914 TURBO by bola cca 2500 eur.

  79. blank
    mizo says:

    Dobrý deň,
    mám trafiku 6uholníkového tvaru. Pôvodná skladba bola lino, drevotrieskove dosky, 3 vrstvy bobry, telový papier, 1,5 mm plech uložený na joklovej konštrukcii stánku, ktorý je položený na betónovej platni. Keďže so ho sťahoval na novú platňu zaizolovanú lepenkou som celú podlahu vyhádzal aj plechy odkryl. Po odkrytí plechov je vidno 8cm vysoká joklová konštrukcia ktorá je asi 1cm nad asfaltových pásmi ( v rohoch stánku sú pätky a popod celý stánok je asi 1cm fúga). Pomedzi jokle som napenil 8cm vysoký podlahový polystyrén, zaklopil naspäť plechmi ktoré sú prinitované. Výška ku dverám je 7,3 cm. Stánok má vo vnútri v rohoch podlahy oká na prevoz a preto chcem nejakú drvennú stavbu, ktorú viem rozbiť v prípade opetovného transportu. Rozmýšľam na tie plechy dať nejakú parozábranu, na to rošt o výške 4cm z rozostupom 30cm a vylniť to 4cm styrodurom. Na to dve vrstvy zlepené OSB perodrážkou 15mm+ 15mm a na to 3mm linoleum. Ten rošt neviem či mám skrutkovať do toho plechu a tie OSB do toho roštu, alebo nechať iba plávať? Aké a kde použiť podložky, aby to nevŕzgalo, lebo ide o frekventovanú predajňu so vstupom dovnútra. Ďakujem

  80. blank
    mizo says:

    Dobrý deň,

    v prvom rade ďakujem za odpoveď, chcem si len upresniť, drevenný rošt kotvyť do toho plechu na spodku, alebo nechať plávať? A ešte neviem akú dať fóliu na spodok na ten plech? Bol tam térový papier a bojím sa že ten plech sa bude rosiť aj keď na moje počudovanie po 30 rokoch bol nedotknutý iba pri vchode kde zatekalo bol hrdzavý a ten som vymenil. Ďakujem pekne sa radu

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň
      asi by som to do toho plechu nektvil, načo zbytočne diery, rošt by som prilepil o plech polyuretánovým tmelom napríklad.
      S fóliou vám moc neporadím, neviem čo tam dať aby tam nevznikal kondenz, ale podľa mňa by tam stačila klasická parozábrana, ktorú by som riadne prekladal cez seba a zlepil hlinikovou páskou.
      Rošt by som vyplnil vatou aby sa zabránilo kondenzu. Neviem, nič iné ma nenapadá.
      Pozdravujem

  81. blank
    jozef says:

    Dobry den,
    planujeme robit rekonstrukciu parketovej podlahy v byte (5 poschodie). Zistili sme, ze pod parketami su dosky a pod nimi skvara.
    Zatial sme nasli 3 alternativy na rekonstrukciu:
    1) vybrat parkety, na laty dat jednu vrstvu OSB dosiek (8-12mm hrubka) a na ne nalepit povodne parkety
    2) vybrat parkety, vybrat skvaru, dat novu drevenu konstrukciu, dolozit styropurom, dat 2 zlepene vrstvy OSB dosiek , na ne dat nivelizacnu hmotu a na to nalepit povodne parkety
    3) vybrat parkety, vybrat skvaru, dat styrodur, na neho dat odlahceny poter + nivelizacnu hmotu, nalepit parkety

    Prva alternativa bude asi zjavne najlacnejsia, ale mam obavu, ze to sice iba „zaizoluje“ skvaru, ale neviem co budu robit OSB dosky na tych povodnych latach. Tie su zjavne asi celkom rovne, kedze na nich boli polozene parkety, ale aj tak sa mozu ukazat nerovnosti, kedze OSB ma podstatne vacsiu plochu ako jedna parketa…

    Mate pre nas nejake odporucanie do coho ist, pripadne urcite neist?
    Dakujem

      • blank
        jozef says:

        Vyska mi to bohuzial nedovoli 🙁
        Rozmyslal som o alternative 1, tj. na laty dat priamo tie OSB dosky (12mm mi tam vojdu), ale bojim sa ako velmi to bude vrzgat. Pravda je, ze ani existujuce parkety prilis nevrzgaju, takze myslim, ze by sa to nemalo zhorsi… Je tam nejake riziko tejto alternativy, ktore vas napada?

        • Avatar photo
          Šoška Milan says:

          Zdravím,
          no ja by som sa bál osb dosky v jednej vrstve. Totižto osb doska sa skladá z veľkým drevených čipsov a tým pádom osb dosku časom krúti a narobia sa válovy. Ak pôjdete v jednej vrstve tak skúste pohľadať a tuším v OBI ju majú, perodrážku ale drevotrieskovú dosku, ta tak nepracuje. V OBI teda dopytujte drevotrieskovú podlahovú dosku s perom a drážkou.
          Pozdravujem

  82. blank
    Matil says:

    Dobrý deň,
    robíme rekonštrukciu rodinného domu. V podlahe sú železné íčka, čiže sú „hrboly“ (výška 7-10 cm). Stará podlaha sa skladala zo škváry a na „hrboloch“ boli trámy a na tom dosky. Budeme mať podlahové kúrenie.
    Novú skladbu podlahy plánujeme spraviť nasledovne:
    – podlahu vyrovnať liaporom, 2 vrstvy EPS, fólia, podlahové kúrenie, poter, nášľapná vrstva.
    Je to správne riešenie?

    Za odpoveď vopred ďakujem.

  83. blank
    xxsimonaxx says:

    Dobrý deň, hľadáme správny materiál na vyrovnanie podlahy v klasickom panelovom byte. Obývačkový panel je „vyspádovaný“ tak, že pozdĺž jednej steny o cca 3-4cm nižšie ako na druhej – čiže nie len lokálne priehlbiny. Hľadáme teda nejaký odľahčený materiál na vyrovnanie 0-30/40mm. Odľahčený poter znie fajn, ale nevieme či je vhodný na takéto výškové rozpätie? Vedeli by ste nám poradiť?

    • Avatar photo
      Šoška Milan says:

      Dobrý deň,
      pokiaľ to skutočne chcete zrovnať z nuly na 3 až 4 cm tak nemáte inú možnosť ako vyliať tam nivelačnú stierku ktorá je určená pre takéto hrúbky. Existujú nivelačné stierky tuším až do 5 cm. Treba si byť ale vedomí toho, že keď to vylejete v takejto hrúbke tak si budete musieť počkať cca 2-3 týždne na odparenie zostatkovej vlhkosti v takto hrubej nivelačnej stierke.
      Pokiaľ by ste to chceli urýchliť, tak odporúčam na to hrubé zrovnanie použiť rýchloschnúcu výspravkovú zmes do ktorej viete primiešaj v pomere 1:1 aj kremičitý piesok. Tento variant máte plnohodnotne suchý cca do 2 hodín a následne to už prelejete iba nivelačnou stierkou o hrúbke cca do 4mm a máte hotovo.
      Odľahčený poter na toto neviete použiť, lebo ten potrebuje minimálnu hrúbku 3cm.
      Drevený granulát Cemwood tiež neviete použiť, pretože ten zas potrebuje roznášaciu vrstvu vo forme perodrážkovej drevotrieskovej dosky alebo osb dosky.
      Prajem pekný deň.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.