Ako minimalizovať tvorbu špár na drevenej podlahe z klasických parkiet?

našpárované drevené parkety
Aj takto vedia našpárovať klasické drevené parkety

Je od prírody dané, že drevo reaguje na zmenu vlhkosti. Mnohí si pamätáte na svojich starých otcov, že keď im sekera či kladivo pri práci vypadávalo z poriska tak sekeru či kladivo spolu s poriskom namočili do kýbľa s vodou, drevené porisko sa roztiahlo a bolo po probléme. Takto v princípe reagujú na zmenu vlhkosti aj drevené podlahy, samozrejme v menšom merítku.

Zmena priestorovej vlhkosti je príčinou vzniku špár na drevených parketách

Teraz vysvetlím ako sa vám doma mení vlhkosť. V letnej sezóne býva v bytoch či domoch priestorová vlhkosť v rozmedzí  50% – 90%. Táto vlhkosť je riadená hlavne počasím vonku, teda v období trvalejšieho dažďa vám priestorová vlhkosť môže skočiť až na 90% a zas v peknom letnom počasí táto vlhkosť spadne na hodnoty okolo 50% – 65%. Tieto výkyvy nijako zásadne neovplyvňujú povrchovo upravené drevené podlahy, nakoľko sú tieto výkyvy krátkodobé a drevená podlaha nestihne na ne reagovať. Celým problémom našpárovania drevenej podlahy je zimná, ináč povedané vykurovacia sezóna. Vykurovaním vašich bytov či domov v zimnej sezóne sa v značnej miere vysušuje aj priestorová vlhkosť. Vzduch v miestnostiach je značne podsušený a to dlhodobo, pretože vykurovacia sezóna u nás trvá zhruba od novembra do marca. Moje merania priestorovej vlhkosti v rôznych bytoch vo vykurovacej sezóne vykazovali hodnoty okolo 20% – 25%, čo je pre drevené podlahy doslova alarmujúce. Pri takto podsušenom ovzduší sa drevená podlaha začína zmršťovať, čo má za následok vytvorenie špár v celej ploche drevenej podlahy. My parketári tomu hovoríme, že drevená podlaha „našpárovala“.

Aká je ideálna priestorová vlhkosť pre drevené parkety?

Aby ste minimalizovali riziko „našpárovania“ drevenej podlahy musíte podlahe vytvoriť ideálne podmienky čo sa týka priestorovej vlhkosti. Myslím tým zabezpečiť celoročnú priestorovú vlhkosť niekde na hodnotách okolo 65%. Pri takejto priestorovej vlhkosti je drevená podlaha v najlepšej kondícii. Takúto vlhkosť ovzdušia vo vykurovacej sezóne vám vedia zabezpečiť interiérové zvlhčovače ovzdušia. Podľa toho čo mám odsledované na mojich zákazkách tak podlaha našpáruje vždy vo vykurovacej sezóne, teda zmrští sa, ale zas v letnej sezóne sa opäť rozťahuje, teda naberá naspäť svoju pôvodnú vlhkosť a niekedy sa roztiahne tak, že špáry dokonca zmiznú, no vo väčšine prípadov špáry nezmiznú, ale sú zjavne menšie ako vo vykurovacej sezóne.

Drevené parkety majú svoje vlastnosti dané prírodou

Preto svojim zákazníkom túto vlastnosť dreva neustále pripomínam a musia si byť vedomí, že keď sa rozhodnú pre drevenú podlahu, tak je tu veľké riziko „našpárovania“. Mnohí zákazníci si to nechcú nechať vysvetliť, ale my parketári proste prírodný materiál, ktorým je drevo nevieme ovplyvniť a nevieme mu rozkázať  aby sa nezmršťovalo, prípadne nerozpínalo. Drevo je skrátka prírodný materiál, ktorý bude vždy reagovať na zmenu vlhkosti či už podkladu alebo ovzdušia.

zdvihnuté vytopené parkety
Takto zdvihlo drevené parkety do vzduchu po vytopení podlahy vodou. (praskol ventil na vodovodnom rozvode)

Na záver mi nedá nespomenúť a opísať vám, akú ma drevo silu.  Bol som na obhliadkach drevených podláh po vytopení vodou. Poviem vám, že masívne parkety majú takú silu, že sa často krát  zapreli tak o stenu, že v strede miestnosti ich zdvihlo do vzduchu zhruba 40 cm od podkladu. Roztiažnosti masívnych parkiet často nevedia odolať ani kovové zárubne. Pokiaľ sa do nich parkety oprú, tak ich jednoducho ohnú resp. zdeformujú. Preto rozpínavosť , ako prirodzenú vlastnosť drevených parkiet netreba brať na ľahkú váhu.

Autor:  Šoška Milan

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.